Dell Inspiron 3520 15 Laptop comes with price of Rs. 38100. The screen size of this Dell laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. Dell Inspiron 3520 15 Laptop is powered by 11th Gen Intel Core i3 processor with Intel UHD Graphics Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this laptop is 15.6 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 38100.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics |
Dell Inspiron 3520 15 Laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 38100/- |
This laptop is meant for Everyday Use,Business,Performance. It has Windows 11 Home (64-bit) installed. This laptop comes with 3 cell 11081.081081 mAH battery. The dimensions of the laptop are 358.3 x 235.4 x 18.7 mm (height x width x thickness) and weighs 1.65 kg. This laptop comes with 1 year warranty.
This laptop comes with LED. The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 It comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This Dell laptop also has 250 nits Brightness, Narrow Border.
Dell Inspiron 3520 15 Laptop is powered by 11th Gen Intel Core i3 processor Along with this, Dell Inspiron 3520 15 Laptop comes with Intel UHD Graphics GPU.





This laptop comes with 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are IEEE 802.11a/b/g/n/ac/ax Wifi, & 5.1 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. How much RAM this laptop has?
A. Dell Inspiron 3520 15 Laptop comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. What are dimensions of Dell Inspiron 3520 15 Laptop?
A. The dimensions of this laptop are 358.3 x 235.4 x 18.7 mm.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, Dell Inspiron 3520 15 Laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What kind of display Dell Inspiron 3520 15 Laptop has?
A. It comes with LED display.
Q. What is the weight of this model?
A. This laptop weighs 1.65 kg.
Q. What is display size of this laptop?
A. It comes with display size of 15.6 in.
Q. What is warranty period of this model?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
Q. What is display density of Dell Inspiron 3520 15 Laptop?
A. This model comes with ~ 141 PPI.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. This Laptop comes with Intel UHD Graphics GPU.
| Name | Dell Inspiron 3520 15 Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use, Business, Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i3,Dual Core, 4 Threads,6 MB Cache,Intel UHD Graphics |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | 2 W x 2 Stereo speakers,Inbuilt Microphone,41 Wh mWh 3 Cell Battery |