Dell Inspiron 15 3542 Notebook comes with price of Rs. 39990. The screen size of this Dell laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is 4th Gen Intel Core i5 (4th Gen) 4210U with NVIDIA GeForce 820M Graphics Card. this model has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR3 RAM in this model which can be upgraded to 8 GB.
✓ The highlights of this model are 2 GB GPU Memory and 4 Cells Battery Cells which are best available in this price range. Along with this, it also has 15.6 in Display Size. You can buy this product at Amazon for Rs. 39990.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i5 (4th Gen) 4210U |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce 820M |
This Product is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 39990/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 42990/- |
It is meant for Everyday Use. The Operating System installed in this laptop is Windows 10 (64-bit). This model comes with 4 cell battery and 65 W AC Adapter. The laptop weighs 2.4 kg and measures 381 x 267 x 25.6 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
This model comes with HD LED Backlit Truelife Display. The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 Dell Inspiron 15 3542 Notebook comes with resolution of 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch).
It is powered by 4th Gen Intel Core i5 (4th Gen) 4210U processor which is clocked at and has 3 MB Cache Memory. Along with this, It comes with NVIDIA GeForce 820M GPU and 2 GB dedicated memory for graphics.





There is 1 TB HDD Space available in this model with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR3 RAM in Dell Inspiron 15 3542 Notebook which can be upgraded to 8 GB.
The connectivity options for this laptop are Yes Ethernet, Dell Wireless-N 1705 Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which processor powers Dell Inspiron 15 3542 Notebook?
A. This Laptop is powered by Intel Core i5 (4th Gen) 4210U 4th Gen processor.
Q. What is display resolution of this model?
A. Dell Inspiron 15 3542 Notebook comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this model are 381 x 267 x 25.6 mm.
Q. What is display density of this model?
A. This laptop comes with ~ 100 PPI.
Q. What is hard disk capacity of this model?
A. This model comes with 1 TB HDD.
Q. What is display size of this laptop?
A. Dell Inspiron 15 3542 Notebook has display size of 15.6 in.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. This Laptop is powered by NVIDIA GeForce 820M GPU.
Q. How much RAM Dell Inspiron 15 3542 Notebook has?
A. It comes with DDR3 4 GB RAM.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. No, This laptop doesn't come with anti glare screen.
Q. What is warranty period of this model?
A. This laptop comes with 1 year warranty.
| Name | Dell Inspiron 15 3542 Notebook |
| General | OS: Windows 10,Everyday Use,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i5 (4th Gen),Dual Core, 4 Threads,3 MB Cache,2 GB, NVIDIA GeForce 820M |
| Memory | 4 GB DDR3 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Yes,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,4 Cell Battery |