Dell Inspiron 15 3537 Laptop comes with price of Rs. 47290. The screen size of this Dell laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by 4th Gen Intel Core i5 (4th Generation) 4200U processor with Intel HD Graphics 4400 Graphics Card. this model has 500 GB HDD. There is 6 GB DDR3 RAM in this laptop which can be upgraded to 8 GB.
✓ The highlights of this model are 15.6 in Display Size and 6 Cells Battery Cells which are great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 47290.
| Feature | Value |
| RAM | 6 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 500 GB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i5 (4th Generation) 4200U |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 4400 |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 47290/- |
This model is meant for Everyday Use. This laptop has Windows 8 (64-bit) installed. It comes with 6 cell battery and 65 W AC Adapter. The dimensions of the laptop are 376 x 259 x 25.3 mm (height x width x thickness) and weighs 2.25 kg. It comes with 1 year warranty.
Dell Inspiron 15 3537 Laptop comes with HD LED Touch Display with True Life. The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 This model comes with resolution of 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch).
It is powered by 4th Gen Intel Core i5 (4th Generation) 4200U processor which is clocked at and has 3 MB Cache Memory. Along with this, Dell Inspiron 15 3537 Laptop comes with Intel HD Graphics 4400 GPU.
There is 500 GB HDD Space available in this model with speed of 5400 RPM. There is 6 GB DDR3 RAM in this laptop which can be upgraded to 8 GB. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 01-10-2000 Ethernet, Dell Wireless 1705 802.11 Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is warranty period of Dell Inspiron 15 3537 Laptop?
A. This laptop comes with 1 year warranty.
Q. What is display size of this laptop?
A. It has display size of 15.6 in.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. No, This laptop doesn't come with anti glare screen.
Q. Which processor powers Dell Inspiron 15 3537 Laptop?
A. Dell Inspiron 15 3537 Laptop is powered by Intel Core i5 (4th Generation) 4200U 4th Gen processor.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of Dell Inspiron 15 3537 Laptop are 376 x 259 x 25.3 mm.
Q. What is the weight of this model?
A. This laptop weighs 2.25 kg.
Q. What is hard disk capacity of this laptop?
A. Dell Inspiron 15 3537 Laptop comes with 500 GB HDD.
Q. What is display density of this laptop?
A. Dell Inspiron 15 3537 Laptop comes with ~ 100 PPI.
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. No, This model doesn't come with backlit keyboard.
Q. Which GPU powers Dell Inspiron 15 3537 Laptop?
A. It comes with Intel HD Graphics 4400 GPU.
| Name | Dell Inspiron 15 3537 Laptop |
| General | OS: Windows 8,Everyday Use,1 Year Warranty |
| Display | Touch Screen,15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i5 (4th Gen),Dual Core, 4 Threads,3 MB Cache,Intel HD Graphics 4400 |
| Memory | 6 GB DDR3 RAM,500 GB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | 1 MP Camera,Yes, Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,6 Cell Battery |