Dell Inspiron 15 3520 D560915WIN9S Laptop comes with price of Rs. 54990. The screen size of this Dell laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. Dell Inspiron 15 3520 D560915WIN9S Laptop is powered by 12th Gen Intel Core i3 processor with Intel UHD Graphics Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this model is 15.6 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 54990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 35999/- |
| Amazon | 95 | Rs. 39290/- |
| Croma | 80 | Rs. 39790/- |
This model is meant for Everyday Use,Business,Performance. This model comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. It comes with 3 cell 11081.08108108108 mAH battery and 65W Type-C EPEAT Adapter. This model weighs 1.65 kg and measures 358 x 235 x 21 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
This model comes with LED. The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of Dell Inspiron 15 3520 D560915WIN9S Laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen. This Dell laptop also has 50 nit, Narrow Border.
This Laptop is powered by 12th Gen Intel Core i3 processor Along with this, Dell Inspiron 15 3520 D560915WIN9S Laptop comes with Intel UHD Graphics GPU.
This model comes with 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in the laptop. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 6(802.11ax Wifi, & 5.2 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display density of this model?
A. Dell Inspiron 15 3520 D560915WIN9S Laptop comes with ~ 141 PPI.
Q. What kind of display Dell Inspiron 15 3520 D560915WIN9S Laptop has?
A. This laptop comes with LED display.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This model weighs 1.65 kg.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. Dell Inspiron 15 3520 D560915WIN9S Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is display size of this model?
A. Dell Inspiron 15 3520 D560915WIN9S Laptop comes with display size of 15.6 in.
Q. Does Dell Inspiron 15 3520 D560915WIN9S Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model comes with anti glare screen.
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't come with backlit keyboard.
Q. Which processor powers Dell Inspiron 15 3520 D560915WIN9S Laptop?
A. The processor in Dell Inspiron 15 3520 D560915WIN9S Laptop is Intel Core i3 12th Gen.
Q. What is warranty period of this model?
A. Dell Inspiron 15 3520 D560915WIN9S Laptop comes with 1 year warranty.
Q. What are dimensions of Dell Inspiron 15 3520 D560915WIN9S Laptop?
A. The dimensions of this laptop are 358 x 235 x 21 mm.
| Name | Dell Inspiron 15 3520 D560915WIN9S Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use, Business, Performance,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i3,Hexa Core (2P + 4E), 8 Threads,10 MB Cache,Intel UHD Graphics |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Stereo speakers, ,Inbuilt Microphone,41 Wh mWh 3 Cell Battery |