Dell Inspiron 14R 5421 Laptop comes with price of Rs. 34450. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. Dell Inspiron 14R 5421 Laptop is powered by 3rd Gen Intel Core i3 (3rd Generation) 3217U processor with Intel HD Graphics 4000 Graphics Card. this model has 500 GB HDD. There is 4 GB DDR3 RAM in this laptop which can be upgraded to 8 GB.
✓ The highlight of this laptop is 4 Cells Battery Cells which is best available in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 34450.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 500 GB |
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i3 (3rd Generation) 3217U |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 4000 |
Dell Inspiron 14R 5421 Laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 43750/- |
The utility of this laptop is Everyday Use. It comes with Windows 8 (64-bit) installed. It comes with 4 cell battery and 40 W AC Adapter. The dimensions of the laptop are 346 x 245 x 25 mm (height x width x thickness) and weighs 2.12 kg. This model comes with 1 year warranty.
Dell Inspiron 14R 5421 Laptop comes with HD LED Display with True Life. The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of this model is 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 112 PPI (Pixels per inch).
The processor in Dell Inspiron 14R 5421 Laptop is 3rd Gen Intel Core i3 (3rd Generation) 3217U which is clocked at and has 3 MB Cache Memory. Along with this, Dell Inspiron 14R 5421 Laptop comes with Intel HD Graphics 4000 GPU.
500 GB worth of HDD space is available in Dell Inspiron 14R 5421 Laptop with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR3 RAM in this laptop which can be upgraded to 8 GB. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Yes Ethernet, Intel Centrino Wireless-N 2230 Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. Dell Inspiron 14R 5421 Laptop comes with 1 year warranty.
Q. How much RAM this model has?
A. It comes with DDR3 4 GB RAM.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of this model are 346 x 245 x 25 mm.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. This model comes with Windows 8 (64-bit).
Q. Does this model comes with backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't have backlit keyboard.
Q. What is the weight of Dell Inspiron 14R 5421 Laptop?
A. This model weighs 2.12 kg.
Q. What is display density of this laptop?
A. This laptop comes with ~ 112 PPI.
Q. What is display size of this laptop?
A. It has display size of 14 in.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. No, This laptop doesn't come with anti glare screen.
Q. What is display resolution of Dell Inspiron 14R 5421 Laptop?
A. Dell Inspiron 14R 5421 Laptop comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
| Name | Dell Inspiron 14R 5421 Laptop |
| General | OS: Windows 8,Everyday Use,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1366 x 768 pixels,~ 112 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i3 (3rd Gen),Dual Core, 4 Threads,3 MB Cache,Intel HD Graphics 4000 |
| Memory | 4 GB DDR3 RAM,500 GB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | 1 MP Camera,Yes, Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,4 Cell Battery |