Dell G3 Inspiron 15-3500 Gaming Laptop comes with price of Rs. 86990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in Dell G3 Inspiron 15-3500 Gaming Laptop is 10th Gen Intel Core i7 with NVIDIA Geforce GTX 1650 Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model which can be upgraded to 32 GB.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 86990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i7 |
| Graphics Card | NVIDIA Geforce GTX 1650 |
This model is currently available in stores like Flipkart to purchase, with best price being Rs.86990. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 86990/- |
| Amazon | 95 | Rs. 49999/- |
| Croma | 80 | Rs. 71994/- |
The utility of this model is Gaming,Performance. The Operating System installed in this laptop is Windows 10 Home (64-bit). It has 3 cell battery. The dimensions of the laptop are 254 x 366 x 22 mm (height x width x thickness) and weighs 2.3 kg. It comes with 1 year warranty.
This model comes with LED . The laptop has a screen size of 15.6 in. This model comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen. This Dell laptop also has Full HD LED Backlit IPS Display (Refresh Rate: 60 Hz).
The processor in this laptop is 10th Gen Intel Core i7 which is clocked at and has 12 MB Cache Memory. Along with this, It comes with NVIDIA Geforce GTX 1650 GPU and 4 GB dedicated memory for graphics.



This model comes with 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop which can be upgraded to 32 GB. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are IEEE 802.11ac Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 2 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does this model comes with backlit keyboard?
A. Yes, This laptop comes with backlit keyboard.
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is display type of this model?
A. It comes with LED display.
Q. What is price of this laptop?
A. Currently, Dell G3 Inspiron 15-3500 Gaming Laptop has best price of Rs.86990.
Q. How much RAM Dell G3 Inspiron 15-3500 Gaming Laptop has?
A. It comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This model weighs 2.3 kg.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. This laptop comes with Windows 10 Home (64-bit).
Q. What is display size of this laptop?
A. This model has display size of 15.6 in.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This model comes with anti glare screen.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. It comes with NVIDIA Geforce GTX 1650 GPU.
| Name | Dell G3 Inspiron 15-3500 Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 10,Gaming, Performance,Slim,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i7,Hexa Core, 12 Threads,12 MB Cache,4 GB, NVIDIA Geforce GTX 1650 |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader,Fingerprint Sensor |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |