Dell G15-5521 SE Laptop comes with price of Rs. 160490. The screen size of this Dell laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. Dell G15-5521 SE Laptop is powered by 12th Gen Intel Core i7 processor with NVIDIA GeForce RTX 3070 Ti Graphics Card. Dell G15-5521 SE Laptop has 1 TB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this laptop is 6 Cells Battery Cells which is best available in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 160490.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i7 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 3070 Ti |
Dell G15-5521 SE Laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 160490/- |
| Amazon | 95 | Rs. 173590/- |
This laptop is meant for Gaming. It has Windows 11 Home (64-bit) installed. This laptop has 6 cell 23243.243243243243 mAH battery. It weighs 2.57 kg and measures 357 x 272 x 26.9 mm (height x width x thickness). This laptop comes with 1 year warranty.
This laptop comes with 240Hz . The laptop has a screen size of 15.6 in. Dell G15-5521 SE Laptop comes with resolution of 2560 x 1440 pixels and has display density of ~ 188 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen.
Dell G15-5521 SE Laptop is powered by 12th Gen Intel Core i7 processor which is clocked at and has 24 MB Cache Memory. Along with this, It has NVIDIA GeForce RTX 3070 Ti GPU and 8 GB dedicated memory for graphics.



This laptop comes with 1 TB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in Dell G15-5521 SE Laptop.
The connectivity options for this laptop are Available Ethernet, Killer Wi-Fi 6 AX1650 (2x2) Wifi, & 5.2 Bluetooth. There are 3 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. How much RAM this laptop has?
A. Dell G15-5521 SE Laptop comes with DDR5 16 GB RAM.
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 2560 x 1440 pixels.
Q. Which processor powers Dell G15-5521 SE Laptop?
A. Dell G15-5521 SE Laptop is powered by Intel Core i7 12th Gen processor.
Q. Which operating system this model comes with?
A. This laptop has Windows 11 Home (64-bit).
Q. Which GPU powers Dell G15-5521 SE Laptop?
A. This Laptop comes with NVIDIA GeForce RTX 3070 Ti GPU.
Q. Does this model comes with backlit keyboard?
A. Yes, This laptop comes with backlit keyboard.
Q. What is display type of this laptop?
A. It comes with 240Hz display.
Q. What is the battery size of Dell G15-5521 SE Laptop?
A. Dell G15-5521 SE Laptop comes with 86 Wh.
Q. What is display size of Dell G15-5521 SE Laptop?
A. Dell G15-5521 SE Laptop has display size of 15.6 in.
Q. What is display density of this model?
A. It comes with ~ 188 PPI.
| Name | Dell G15-5521 SE Laptop |
| General | OS: Windows 11,Gaming,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,2560 x 1440 pixels,~ 188 PPI |
| Processor | Intel Core i7,14 Cores (6P + 8E), 20 Threads,24 MB Cache,8 GB, NVIDIA GeForce RTX 3070 Ti |
| Memory | 16 GB DDR5 RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,3 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Yes,Inbuilt Microphone,86 Wh mWh 6 Cell Battery |