Dell G15-5521 D560899WIN9S Gaming Laptop comes with price of Rs. 141990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. Dell G15-5521 D560899WIN9S Gaming Laptop is powered by 12th Gen Intel Core i9 processor with NVIDIA GEFORCE RTX 3070 Ti Graphics Card. Dell G15-5521 D560899WIN9S Gaming Laptop has 1 TB SSD. There is 16 GB LPDDR5 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this laptop is 8 GB GPU Memory which is best available in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 141990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i9 |
| Graphics Card | NVIDIA GEFORCE RTX 3070 Ti |
Dell G15-5521 D560899WIN9S Gaming Laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 141990/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 170770/- |
| Croma | 80 | Rs. 193500/- |
The utility of this laptop is Gaming. It has Windows 11 (64-bit) installed. It comes with 1 year warranty.
Dell G15-5521 D560899WIN9S Gaming Laptop comes with LED. The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of Dell G15-5521 D560899WIN9S Gaming Laptop is 2560 x 1440 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This Dell laptop also has 240Hz.
The processor in Dell G15-5521 D560899WIN9S Gaming Laptop is 12th Gen Intel Core i9 Along with this, It comes with NVIDIA GEFORCE RTX 3070 Ti GPU and 8 GB dedicated memory for graphics.





Dell G15-5521 D560899WIN9S Gaming Laptop comes with 1 TB SSD. There is 16 GB LPDDR5 RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, 802.11ax Wifi, & 5.2 Bluetooth. There are 3 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop comes with anti glare screen.
Q. How much RAM Dell G15-5521 D560899WIN9S Gaming Laptop has?
A. This laptop comes with LPDDR5 16 GB RAM.
Q. What is display resolution of Dell G15-5521 D560899WIN9S Gaming Laptop?
A. This model comes with display resolution of 2560 x 1440 pixels.
Q. Which processor powers Dell G15-5521 D560899WIN9S Gaming Laptop?
A. This Laptop is powered by Intel Core i9 12th Gen processor.
Q. What is display density of this laptop?
A. It comes with ~ 141 PPI.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, Dell G15-5521 D560899WIN9S Gaming Laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What is warranty period of this model?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. Does this model comes with backlit keyboard?
A. Yes, This laptop has backlit keyboard.
Q. What is display type of this laptop?
A. Dell G15-5521 D560899WIN9S Gaming Laptop comes with LED display.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. Dell G15-5521 D560899WIN9S Gaming Laptop is powered by NVIDIA GEFORCE RTX 3070 Ti GPU.
| Name | Dell G15-5521 D560899WIN9S Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11,Gaming,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,2560 x 1440 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i9,14 Cores (6P + 8E), 20 Threads,24 MB Cache,8 GB, NVIDIA GEFORCE RTX 3070 Ti |
| Memory | 16 GB LPDDR5 RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,3 x USB 3.0,Thunderbolt,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Backlit Keyboard,Inbuilt Microphone |