Dell DC15260 Laptop comes with price of Rs. 72990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is Intel Core Ultra Series 2 Intel Core Ultra 5 with Intel Graphics Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 8 GB RAM in this laptop.
✓ The highlight of this laptop is 15.6 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Croma for Rs. 72990. You can also get this laptop in 16GB RAM variant.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core Ultra 5 |
| Graphics Card | Intel Graphics |
This laptop is currently available in stores like Croma to purchase, with best price being Rs.72990. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Croma | 80 | Rs. 72990/- |
The utility of this laptop is Everyday Use. The Operating System installed in this model is Windows 11 Home (64-bit). The dimensions of the laptop are 358.5 x 235.56 x 18.99 mm (height x width x thickness) and weighs 1.66 kg. It comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 Dell DC15260 Laptop comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen.
The processor in Dell DC15260 Laptop is Intel Core Ultra Series 2 Intel Core Ultra 5 Along with this, Dell DC15260 Laptop has Intel Graphics GPU.



It comes with 512 GB SSD. There is 8 GB RAM in Dell DC15260 Laptop.
The connectivity options for this laptop are Wifi, & Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is price of Dell DC15260 Laptop?
A. Currently, Dell DC15260 Laptop has best price of Rs.72990.
Q. Does Dell DC15260 Laptop comes with backlit keyboard?
A. No, This model doesn't have backlit keyboard.
Q. What is the weight of this model?
A. This laptop weighs 1.66 kg.
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is display size of this model?
A. Dell DC15260 Laptop comes with display size of 15.6 in.
Q. Which processor powers Dell DC15260 Laptop?
A. The processor in Dell DC15260 Laptop is Intel Core Ultra 5 Intel Core Ultra Series 2.
Q. What are dimensions of Dell DC15260 Laptop?
A. The dimensions of Dell DC15260 Laptop are 358.5 x 235.56 x 18.99 mm.
Q. What is display density of this laptop?
A. It comes with ~ 141 PPI.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. It has Windows 11 Home (64-bit).
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
| Name | Dell DC15260 Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core Ultra 5,14 Cores (4P + 8E + 2LP-E), 14 Threads,18 MB Cache,Intel Graphics |
| Memory | 8 GB,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Inbuilt Microphone |