Dell DC15255 Laptop comes with price of Rs. 44990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by 7th Gen AMD Ryzen 3 processor with AMD Radeon 610M Graphics Card. Dell DC15255 Laptop has 512 GB SSD. There is 8 GB LPDDR5 RAM in this model.
✓ The highlight of this model is 3 Cells Battery Cells which is best available in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 44990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | AMD Ryzen 3 |
| Graphics Card | AMD Radeon 610M |
This model is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 33990/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 34990/- |
| Croma | 80 | Rs. 34490/- |
The utility of this model is Performance. It comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. This model comes with 3 cell battery. The dimensions of the laptop are 358 x 235 x 18.9 mm (height x width x thickness) and weighs 1.9 kg. This laptop comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch).
The processor in this laptop is 7th Gen AMD Ryzen 3 Along with this, It comes with AMD Radeon 610M GPU.



Dell DC15255 Laptop comes with 512 GB SSD. There is 8 GB LPDDR5 RAM in Dell DC15255 Laptop. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Realtek 5 RTL8821CE, 1x1, 802.11ac, MU-MIMO Wifi, & Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display density of this laptop?
A. Dell DC15255 Laptop comes with ~ 141 PPI.
Q. What is display resolution of Dell DC15255 Laptop?
A. Dell DC15255 Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This model weighs 1.9 kg.
Q. Which processor powers Dell DC15255 Laptop?
A. Dell DC15255 Laptop is powered by AMD Ryzen 3 7th Gen processor.
Q. What is warranty period of this model?
A. Dell DC15255 Laptop comes with 1 year warranty.
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. No, This model doesn't have backlit keyboard.
Q. Which GPU powers Dell DC15255 Laptop?
A. Dell DC15255 Laptop is powered by AMD Radeon 610M GPU.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. No, This laptop doesn't come with anti glare screen.
Q. What is display size of Dell DC15255 Laptop?
A. It comes with display size of 15.6 in.
Q. Which operating system Dell DC15255 Laptop comes with?
A. It comes with Windows 11 Home (64-bit).
| Name | Dell DC15255 Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Ultra Slim,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | AMD Ryzen 3,Quad Core, 8 Threads,4 MB Cache,AMD Radeon 610M |
| Memory | 8 GB LPDDR5 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Stereo speakers, 2 W x 2 = 4 W,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |