Dell DB15250 15 Laptop comes with price of Rs. 57990. The screen size of this Dell laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is Intel Core 3 with Intel UHD Graphics Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 8 GB RAM in this model.
✓ The highlight of this laptop is 15.6 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 57990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core 3 |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics |
Dell DB15250 15 Laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 57990/- |
It is meant for Everyday Use. The Operating System installed in this laptop is Windows 11 (64-bit). It weighs 1.63 kg. It comes with 1 year warranty.
It comes with TN. The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this model is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen.
Dell DB15250 15 Laptop is powered by Intel Core 3 processor which is clocked at and has 10 MB Cache Memory. Along with this, It has Intel UHD Graphics GPU.




It comes with 512 GB SSD. There is 8 GB RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 6E, Dual Band, 1x1 Wifi, & 5.4 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which operating system this model comes with?
A. Dell DB15250 15 Laptop has Windows 11 (64-bit).
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop comes with anti glare screen.
Q. Which processor powers Dell DB15250 15 Laptop?
A. This Laptop is powered by Intel Core 3 processor.
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is display type of this laptop?
A. Dell DB15250 15 Laptop comes with TN display.
Q. How much RAM this model has?
A. Dell DB15250 15 Laptop comes with 8 GB RAM.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, Dell DB15250 15 Laptop has 1 USB Type-C port.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. Dell DB15250 15 Laptop is powered by Intel UHD Graphics GPU.
Q. What is the weight of Dell DB15250 15 Laptop?
A. This laptop weighs 1.63 kg.
Q. What is display size of this model?
A. It has display size of 15.6 in.
| Name | Dell DB15250 15 Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core 3,Hexa Core (2P + 4E), 8 Threads,10 MB Cache,Intel UHD Graphics |
| Memory | 8 GB,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Inbuilt Microphone |