Dell Alienware 15 Gaming Laptop is new upcoming model from Dell. This model might come at a price of Rs. 129999. This 15.3 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is Intel Core Ultra Series 2 Core 5 with NVIDIA GeForce RTX 5060 Graphics Card. this model has 1 TB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this model.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.3 in |
| Processor | Core 5 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
This model will be coming soon in the market, its price is expected to be around Rs.129999. Keep checking us for the latest price updates of this model.
The utility of this model is Everyday Use,Gaming. The Operating System installed in this model is Windows 11 . This model weighs 2.25 kg. It comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 15.3 in and aspect ratio of 16:10 It comes with resolution of 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 148 PPI (Pixels per inch). This Dell laptop also has 300 nits Brightness, 62.5% sRGB.
The processor in this model is Intel Core Ultra Series 2 Core 5 Along with this, It comes with NVIDIA GeForce RTX 5060 GPU and 8 GB dedicated memory for graphics.
It comes with 1 TB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are Wifi, & Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display density of this model?
A. Dell Alienware 15 Gaming Laptop comes with ~ 148 PPI.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, Dell Alienware 15 Gaming Laptop has 2 USB Type-C ports.
Q. What is warranty period of this model?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. Which operating system this model comes with?
A. This laptop has Windows 11.
Q. Does this laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This model has backlit keyboard.
Q. What is display size of this model?
A. It has display size of 15.3 in.
Q. Which GPU powers this model?
A. It is powered by NVIDIA GeForce RTX 5060 GPU.
Q. What is the weight of this model?
A. This model weighs 2.25 kg.
Q. Which processor powers Dell Alienware 15 Gaming Laptop?
A. It is powered by Core 5 Intel Core Ultra Series 2 processor.
| Name | Dell Alienware 15 Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use, Gaming,1 Year Warranty |
| Display | 15.3 inches,1920 x 1200 pixels,~ 148 PPI,16:10 Aspect Ratio |
| Processor | Core 5,Octa Core (4P + 4E), 12 Threads,12 MB Cache,8 GB, NVIDIA GeForce RTX 5060 |
| Memory | 16 GB DDR5 RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Dual Speakers,Inbuilt Microphone |