Dell 16S Laptop is new upcoming model from Dell. Expected price of this model is Rs. 203999. The screen size of this Dell laptop is 16 in and it comes with Windows Operating System installed. It is powered by Intel Core Ultra Series 3 Intel Core Ultra 9 processor with Intel Graphics Graphics Card. Dell 16S Laptop has 512 GB SSD. There is 32 GB LPDDR5x RAM in this laptop.
| Feature | Value |
| RAM | 32 GB |
|---|---|
| Display | 16 in |
| Processor | Intel Core Ultra 9 |
| Graphics Card | Intel Graphics |
This Product will be coming soon in the market, its price is expected to be around Rs.203999. Keep checking us for the latest price updates of this laptop.
This model is meant for Everyday Use. The Operating System installed in this model is Windows 11 Home (64-bit). This laptop comes with 3 cell 18918.918919 mAH battery and 65W Type-C Adapter. The laptop weighs 1.86 kg and measures 356.8 x 251.4 x 15.4 mm (height x width x thickness). This laptop comes with 1 year warranty.
This model comes with OLED. The laptop has a screen size of 16 in and aspect ratio of 16:10 This laptop comes with resolution of 2880 x 1800 pixels and has display density of ~ 212 PPI (Pixels per inch). This Dell laptop also has 400 nits, 100% DCI-P3, Dolby Vision, Comfort View.
It is powered by Intel Core Ultra Series 3 Intel Core Ultra 9 processor Along with this, It comes with Intel Graphics GPU.





This model comes with 512 GB SSD. There is 32 GB LPDDR5x RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Intel Wi-Fi 7 BE211 NGW Wifi, & Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display type of Dell 16S Laptop?
A. It comes with OLED display.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. It comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is display size of this laptop?
A. Dell 16S Laptop has display size of 16 in.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. It comes with Intel Graphics GPU.
Q. How much RAM this model has?
A. This laptop comes with LPDDR5x 32 GB RAM.
Q. What is the battery size of this model?
A. It comes with 70 Wh.
Q. Does Dell 16S Laptop comes with anti glare screen?
A. No, This laptop doesn't come with anti glare screen.
Q. What is display density of Dell 16S Laptop?
A. This model comes with ~ 212 PPI.
Q. What is the weight of Dell 16S Laptop?
A. This model weighs 1.86 kg.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
| Name | Dell 16S Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | Touch Screen,16 inches,2880 x 1800 pixels,~ 212 PPI,16:10 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core Ultra 9,16 Cores (4P + 8E + 4LP-E), 16 Threads,18 MB Cache,Intel Graphics |
| Memory | 32 GB LPDDR5x RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,Thunderbolt,HDMI |
| Input | 2 MP Camera,Backlit Keyboard,2 x 2W,Inbuilt Microphone,70 Wh mWh 3 Cell Battery |