Dell 16 Alienware CAN16250CTO03MINO Gaming Laptop comes with price of Rs. 472990. The screen size of this Dell laptop is 16 in and it comes with Windows Operating System installed. Dell 16 Alienware CAN16250CTO03MINO Gaming Laptop is powered by Intel Core Ultra Series 2 Intel Core Ultra 9 processor with NVIDIA GeForce RTX 5090 Graphics Card. this laptop has 2 TB SSD. There is 64 GB DDR5 RAM in this model.
✓ The highlight of this model is 24 GB GPU Memory which is best available in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 472990.
| Feature | Value |
| RAM | 64 GB |
|---|---|
| Display | 16 in |
| Processor | Intel Core Ultra 9 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 5090 |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 581214/- |
This model is meant for Gaming. This model has Windows 11 Home (64-bit) installed. The dimensions of the laptop are 365 x 290 x 28.5 mm (height x width x thickness) and weighs 3.4 kg. It comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 16 in. The resolution of Dell 16 Alienware CAN16250CTO03MINO Gaming Laptop is 2560 x 1600 pixels and has display density of ~ 189 PPI (Pixels per inch). This Dell laptop also has 3ms, 100% DCI-P3 gamut, 500 nits, ComfortView Plus, NVIDIA G-SYNC + Advanced Optimus.
It is powered by Intel Core Ultra Series 2 Intel Core Ultra 9 processor Along with this, Dell 16 Alienware CAN16250CTO03MINO Gaming Laptop comes with NVIDIA GeForce RTX 5090 GPU and 24 GB dedicated memory for graphics.



Dell 16 Alienware CAN16250CTO03MINO Gaming Laptop comes with 2 TB SSD. There is 64 GB DDR5 RAM in Dell 16 Alienware CAN16250CTO03MINO Gaming Laptop. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Wifi, & Bluetooth. There are 3 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display resolution of Dell 16 Alienware CAN16250CTO03MINO Gaming Laptop?
A. This model comes with display resolution of 2560 x 1600 pixels.
Q. Does Dell 16 Alienware CAN16250CTO03MINO Gaming Laptop has backlit keyboard?
A. No, This model doesn't come with backlit keyboard.
Q. Which GPU powers this model?
A. Dell 16 Alienware CAN16250CTO03MINO Gaming Laptop is powered by NVIDIA GeForce RTX 5090 GPU.
Q. What is the weight of this model?
A. This laptop weighs 3.4 kg.
Q. Which processor powers Dell 16 Alienware CAN16250CTO03MINO Gaming Laptop?
A. The processor in this model is Intel Core Ultra 9 Intel Core Ultra Series 2.
Q. Does Dell 16 Alienware CAN16250CTO03MINO Gaming Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 2 USB Type-C ports.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. Dell 16 Alienware CAN16250CTO03MINO Gaming Laptop comes with 1 year warranty.
Q. What is display density of this model?
A. This model comes with ~ 189 PPI.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. No, This laptop doesn't come with anti glare screen.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this model are 365 x 290 x 28.5 mm.
| Name | Dell 16 Alienware CAN16250CTO03MINO Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11,Gaming,Heavy Weight,1 Year Warranty |
| Display | 16 inches,2560 x 1600 pixels,~ 189 PPI |
| Processor | Intel Core Ultra 9,24 Cores (8P + 16E), 24 Threads,36 MB Cache,24 GB, NVIDIA GeForce RTX 5090 |
| Memory | 64 GB DDR5 RAM,2 TB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,3 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Inbuilt Microphone |