Dell 14 Plus DB04255 2-in-1 Laptop comes with price of Rs. 98990. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is AMD Ryzen AI 7 with AMD Radeon 860M Graphics Card. Dell 14 Plus DB04255 2-in-1 Laptop has 1 TB SSD. There is 16 GB LPDDR5X RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 98990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | AMD Ryzen AI 7 |
| Graphics Card | AMD Radeon 860M |
This Product is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 98990/- |
The utility of this model is Everyday Use,Business,Performance. The Operating System installed in this model is Windows 11 Home (64-bit). This laptop has 4 cell 17297.297297 mAH battery and 65W Type-C Adapter. This laptop comes with 1 year warranty.
It comes with IPS Display. The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:10 The resolution of Dell 14 Plus DB04255 2-in-1 Laptop is 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 162 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This Dell laptop also has 300 nits.
The processor in this model is AMD Ryzen AI 7 Along with this, It has AMD Radeon 860M GPU.




It comes with 1 TB SSD. There is 16 GB LPDDR5X RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 7, 802.11be 2x2 Wifi, & 5.4 Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display type of this model?
A. Dell 14 Plus DB04255 2-in-1 Laptop comes with IPS Display display.
Q. Does Dell 14 Plus DB04255 2-in-1 Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model has anti glare screen.
Q. Which GPU powers Dell 14 Plus DB04255 2-in-1 Laptop?
A. It is powered by AMD Radeon 860M GPU.
Q. Which operating system Dell 14 Plus DB04255 2-in-1 Laptop comes with?
A. This model has Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is display density of this model?
A. Dell 14 Plus DB04255 2-in-1 Laptop comes with ~ 162 PPI.
Q. Does this laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This laptop comes with backlit keyboard.
Q. Which processor powers Dell 14 Plus DB04255 2-in-1 Laptop?
A. Dell 14 Plus DB04255 2-in-1 Laptop is powered by AMD Ryzen AI 7 processor.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. What is display size of this model?
A. This model comes with display size of 14 in.
Q. How much RAM this model has?
A. This model comes with LPDDR5X 16 GB RAM.
| Name | Dell 14 Plus DB04255 2-in-1 Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use, Business, Performance,1 Year Warranty |
| Display | Touch Screen,14 inches,1920 x 1200 pixels,~ 162 PPI,16:10 Aspect Ratio |
| Processor | AMD Ryzen AI 7,Octa Core, 16 Threads,AMD Radeon 860M |
| Memory | 16 GB LPDDR5X RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Stereo speaker,Inbuilt Microphone,64 Wh mWh 4 Cell Battery |