Celkon Charm Mega comes with price of Rs. 999. This phone has only 1.3 MP Rear Camera without flash.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 999.
| Feature | Value |
| Display | 2.4 in |
|---|---|
| Battery | 1200 mAh |
| Camera | 1.3 MP |
Celkon Charm Mega is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 999/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 1650/- |
This phone has 1200 mAh Removable . This phone has Dual Sim (Mini SIM) and there are dedicated slots for each SIM.
This phone comes with Color TFT Screen and display resolution of 240 x 320 pixels. The phone has a screen size of 2.4 in. It has display density of ~ 167 PPI (Pixels per inch).
There is 1.3 MP Rear Camera in Celkon Charm Mega.
Q. What is aspect ratio of this mobile?
A. This mobile has aspect ratio of 4:3.
Q. What is display size of this model?
A. This phone comes with display size of 2.4 in.
Q. Does this phone has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This mobile comes with 3.5 mm audio jack.
Q. What is the battery size of Celkon Charm Mega?
A. This phone comes with 1200 mAh.
Q. Does Celkon Charm Mega has Front Flash?
A. No, This mobile doesn't have Front Flash.
Q. What is display resolution of this phone?
A. It comes with display resolution of 240 x 320 pixels.
Q. What is usb type of this mobile?
A. It features miniUSB.
| Name | Celkon Charm Mega |
| General | Dual Sim,1200 mAh Battery |
| Display | 2.4 inches,240 x 320 pixels |
| Camera | 1.3 MP Camera |
| Technical | Memory Card Support, upto 16 GB |
| Extra | 3.5mm Headphone Jack |