BlackZone S30 comes with price of Rs. 1359. . BlackZone S30 has 32 MB RAM with 32 MB Internal Memory. It has only 0.3 MP Rear Camera without flash.
✓ The highlight of this phone is 10 mm Thickness which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 1359.
| Feature | Value |
| RAM | 32 MB |
|---|---|
| Display | 2.4 in |
| Internal Memory | 32 MB |
| Battery | 3000 mAh |
| Camera | 0.3 MP |
BlackZone S30 is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 1359/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 1399/- |
This phone has 3000 mAh Removable Li-ion Battery. It has Dual Sim and there are dedicated slots for each SIM. This model weighs 200 g and measures 54 x 124 x 10 mm (height x width x thickness).
This phone comes with display resolution of 320 x 240 pixels. The phone has a screen size of 2.4 in. It has display density of ~ 167 PPI (Pixels per inch).
There is 0.3 MP Rear Camera in BlackZone S30.




There is 32 MB RAM in the device which will be not suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 32 MB Internal Memory which might not be enough: to store your long playlists or favorite games.
Q. What is display resolution of this mobile?
A. This mobile comes with display resolution of 320 x 240 pixels.
Q. Does this phone has Front Flash?
A. No, This phone doesn't have Front Flash.
Q. What is the battery size of BlackZone S30?
A. It has 3000 mAh Li-ion Battery.
Q. What is the weight of this mobile?
A. This phone weighs 200 g.
Q. What is usb type of this phone?
A. It comes with microUSB.
Q. What is display size of this phone?
A. This model comes with display size of 2.4 in.
Q. Does BlackZone S30 has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This model has 3.5 mm audio jack.
Q. What is aspect ratio of BlackZone S30?
A. BlackZone S30 comes with aspect ratio of 4:3.
Q. What are dimensions of BlackZone S30?
A. The dimensions of BlackZone S30 are 54 x 124 x 10 mm.
| Name | BlackZone S30 |
| General | Dual Sim,Voice Call,3000 mAh Battery |
| Display | 2.4 inches,320 x 240 pixels |
| Camera | 0.3 MP Camera |
| Technical | 512 MHz Processor,32 MB RAM,32 MB Inbuilt Memory,Memory Card Support, upto 16 GB |
| Connectivity | Bluetooth |
| Extra | Music Player,Video Player,FM Radio,Torch,3.5mm Headphone Jack |