BlackZone Royal comes with price of Rs. 886. . This mobile has 64 MB RAM with 64 MB Internal Memory. This phone has only 0.3 MP Rear Camera without flash.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 886.
| Feature | Value |
| RAM | 64 MB |
|---|---|
| Display | 1.8 in |
| Internal Memory | 64 MB |
| Battery | 1100 mAh |
| Camera | 0.3 MP |
This mobile is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 886/- |
| Amazon | 95 | Rs. 1029/- |
This model has 1100 mAh Removable . It has Dual Sim and there are dedicated slots for each SIM. This model weighs 200 g.
This mobile comes with display resolution of 120 x 160 pixels. The phone has a screen size of 1.8 in. It has display density of ~ 111 PPI (Pixels per inch).
There is 0.3 MP Rear Camera in BlackZone Royal.





There is 64 MB RAM in the device which will be not suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 64 MB Internal Memory which might not be enough: to store your long playlists or favorite games.
Q. What is display size of this model?
A. BlackZone Royal comes with display size of 1.8 in.
Q. What is aspect ratio of this phone?
A. It comes with aspect ratio of 4:3.
Q. What is the weight of this mobile?
A. This mobile weighs 200 g.
Q. Does BlackZone Royal has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This phone comes with 3.5 mm audio jack.
Q. What is display resolution of this model?
A. This mobile comes with display resolution of 120 x 160 pixels.
Q. What is the battery size of this mobile?
A. This phone comes with 1100 mAh.
Q. Does BlackZone Royal has fast charging?
A. No, This phone doesn't have fast charging.
| Name | BlackZone Royal |
| General | Dual Sim,Voice Call,1100 mAh Battery |
| Display | 1.8 inches,120 x 160 pixels |
| Camera | 0.3 MP Camera |
| Technical | 512 MHz Processor,64 MB RAM,64 MB Inbuilt Memory,Memory Card Support, upto 32 GB |
| Extra | Music Player,Video Player,FM Radio,3.5mm Headphone Jack |