Binai G14 Pro Notebook comes with price of Rs. 14625. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. It is powered by Intel Atom x5- Z8350 processor with Intel HD Graphics 400 Graphics Card. Binai G14 Pro Notebook has 64 GB HDD. There is 4 GB DDR3L RAM in this model.
✓ The highlight of this model is 4 GB RAM which is best available in this price range. Along with this, it also packs some more great features like 18 mm Thickness and 1.18 kg Weight.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 64 GB |
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Atom x5- Z8350 |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 400 |
This model is currently out of stock but might be availaible in the near future.
The utility of this model is Everyday Use. This model has Windows 10 (64-bit) installed. The dimensions of the laptop are 335 x 225 x 18 mm (height x width x thickness) and weighs 1.18 kg.
Binai G14 Pro Notebook comes with LED. The laptop has a screen size of 14 in. The resolution of Binai G14 Pro Notebook is 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 112 PPI (Pixels per inch). This Binai laptop also has Full HD, Fashion design, Narrow Border Design.
The processor in this laptop is Intel Atom x5- Z8350 which is clocked at and has 2 MB Cache Memory. Along with this, It has Intel HD Graphics 400 GPU.



64 GB worth of HDD space is available in this laptop. There is 4 GB DDR3L RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, 802.11b/g/n Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This model weighs 1.18 kg.
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't come with backlit keyboard.
Q. Which GPU powers Binai G14 Pro Notebook?
A. It is powered by Intel HD Graphics 400 GPU.
Q. Which operating system this model comes with?
A. It comes with Windows 10 (64-bit).
Q. What kind of display this model has?
A. Binai G14 Pro Notebook comes with LED display.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. What is hard disk capacity of this laptop?
A. It comes with 64 GB HDD.
Q. Which processor powers Binai G14 Pro Notebook?
A. The processor in this model is Intel Atom x5- Z8350.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of this laptop are 335 x 225 x 18 mm.
Q. How much RAM this laptop has?
A. It comes with DDR3L 4 GB RAM.
| Name | Binai G14 Pro Notebook |
| General | OS: Windows 10,Everyday Use,Ultra Slim,Light Weight |
| Display | 14 inches,1366 x 768 pixels,~ 112 PPI |
| Processor | Intel Atom,Quad Core, 4 Threads,2 MB Cache,Intel HD Graphics 400 |
| Memory | 4 GB DDR3L RAM,64 GB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Supported,Inbuilt Microphone |