AXL Vayu Book LAP01 Laptop comes with price of Rs. 12000. The screen size of this AXL laptop is 14.1 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in AXL Vayu Book LAP01 Laptop is Intel Celeron with Intel Integrated UHD Graphics Graphics Card. AXL Vayu Book LAP01 Laptop has 128 GB SSD. There is 4 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ The highlights of this laptop are 4 GB RAM, 8 hours Battery Backup, 2 Cells Battery Cells and 1 year Warranty Time which are best available in this price range. Along with this, this laptop also packs some more great features like 14.1 in Display Size and ~ 156 PPI Display PPI. You can buy this product at Amazon for Rs. 12000.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Display | 14.1 in |
| Processor | Intel Celeron |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD Graphics |
This laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 12000/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 14990/- |
It is meant for Performance. This model comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. It comes with 2 cell 5000 mAH battery and 18 Watts. It comes with 1 year warranty.
This laptop comes with IPS. The laptop has a screen size of 14.1 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of this laptop is and has display density of ~ 156 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen.
This Laptop is powered by Intel Celeron processor which is clocked at and has 4 MB Cache Memory. Along with this, AXL Vayu Book LAP01 Laptop has Intel Integrated UHD Graphics GPU.
This laptop comes with 128 GB SSD. There is 4 GB DDR4 RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are 802.11a/b/g/n Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is the battery size of this laptop?
A. AXL Vayu Book LAP01 Laptop comes with 18.5 Wh.
Q. What is warranty period of this model?
A. This laptop comes with 1 year warranty.
Q. How much RAM AXL Vayu Book LAP01 Laptop has?
A. This model comes with DDR4 4 GB RAM.
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. No, This model doesn't come with backlit keyboard.
Q. What is display size of this laptop?
A. It comes with display size of 14.1 in.
Q. What is display resolution of AXL Vayu Book LAP01 Laptop?
A. AXL Vayu Book LAP01 Laptop comes with display resolution of.
Q. Which GPU powers this model?
A. This Laptop is powered by Intel Integrated UHD Graphics GPU.
Q. Which processor powers AXL Vayu Book LAP01 Laptop?
A. AXL Vayu Book LAP01 Laptop is powered by Intel Celeron processor.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This model has anti glare screen.
Q. What is display type of this laptop?
A. AXL Vayu Book LAP01 Laptop comes with IPS display.
| Name | AXL Vayu Book LAP01 Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,1 Year Warranty |
| Display | 14.1 inches,~ 156 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Celeron,Dual Core, 2 Threads,4 MB Cache,Intel Integrated UHD Graphics |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,128 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Yes,Inbuilt Microphone,18.5 Wh mWh 2 Cell Battery |