Avita Liber NS13A1 Laptop comes with price of Rs. 60990. The screen size of this Avita laptop is 13.3 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is 7th Gen Intel Core i5 7Y54 with Intel HD Graphics 615 Graphics Card. Avita Liber NS13A1 Laptop has 256 GB SSD. There is 8 GB DDR3 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 60990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 13.3 in |
| Processor | Intel Core i5 7Y54 |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 615 |
This Product is currently available in stores like Flipkart to purchase, with best price being Rs.60990. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 60990/- |
| Amazon | 95 | Rs. 29990/- |
It is meant for Performance. The Operating System installed in this laptop is Windows 10 Home (64-bit). It has 2 cell battery. It weighs 1.35 kg and measures 315 x 212 x 15 mm (height x width x thickness). This laptop comes with 1 year warranty.
It comes with LCD. The laptop has a screen size of 13.3 in. The resolution of Avita Liber NS13A1 Laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This Avita laptop also has Backlit IPS Display.
It is powered by 7th Gen Intel Core i5 7Y54 processor which is clocked at and has 4 MB Cache Memory. Along with this, Avita Liber NS13A1 Laptop has Intel HD Graphics 615 GPU.
It comes with 256 GB SSD. There is 8 GB DDR3 RAM in Avita Liber NS13A1 Laptop.
The connectivity options for this laptop are IEEE 802.11b/g/n Wifi, & 4.2 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display size of this laptop?
A. This model comes with display size of 13.3 in.
Q. Does Avita Liber NS13A1 Laptop comes with anti glare screen?
A. No, This laptop doesn't come with anti glare screen.
Q. What is the weight of Avita Liber NS13A1 Laptop?
A. This model weighs 1.35 kg.
Q. What is price of this model?
A. Currently, This model has best price of Rs.60990.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of Avita Liber NS13A1 Laptop are 315 x 212 x 15 mm.
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Does Avita Liber NS13A1 Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, Avita Liber NS13A1 Laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What is display density of Avita Liber NS13A1 Laptop?
A. Avita Liber NS13A1 Laptop comes with ~ 157 PPI.
Q. Which operating system Avita Liber NS13A1 Laptop comes with?
A. Avita Liber NS13A1 Laptop has Windows 10 Home (64-bit).
Q. Which processor powers Avita Liber NS13A1 Laptop?
A. Avita Liber NS13A1 Laptop is powered by Intel Core i5 7Y54 7th Gen processor.
| Name | Avita Liber NS13A1 Laptop |
| General | OS: Windows 10,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 13.3 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI |
| Processor | Intel Core i5,Dual Core, 4 Threads,4 MB Cache,Intel HD Graphics 615 |
| Memory | 8 GB DDR3 RAM,256 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Built-in Dual Speakers,2 Cell Battery |