Avita Cosmos NS12T5IN025P 2-in-1 Laptop comes with price of Rs. 23990. This 11.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is Intel Celeron N4000 with Intel UHD Graphics 600 Graphics Card. Avita Cosmos NS12T5IN025P 2-in-1 Laptop has 64 GB HDD. There is 4 GB RAM in this model.
✓ The highlights of this laptop are 1920 x 1080 pixels Display Resolution and ~ 190 PPI Display PPI which are best available in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 23990.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 64 GB |
| Display | 11.6 in |
| Processor | Intel Celeron N4000 |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics 600 |
This laptop is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price being Rs.23990. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 23990/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 15999/- |
The utility of this laptop is Everyday Use. The Operating System installed in this model is Windows 10 Home (64-bit). This laptop weighs 1.33 kg and measures 299 x 206 x 22 mm (height x width x thickness). This laptop comes with 1 year warranty.
This laptop comes with IPS . The laptop has a screen size of 11.6 in. The resolution of Avita Cosmos NS12T5IN025P 2-in-1 Laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 190 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen.
The processor in this laptop is Intel Celeron N4000 which is clocked at and has 4 MB Cache Memory. Along with this, Avita Cosmos NS12T5IN025P 2-in-1 Laptop has Intel UHD Graphics 600 GPU.
64 GB worth of HDD space is available in this laptop. There is 4 GB RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are 802.11ac Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is hard disk capacity of Avita Cosmos NS12T5IN025P 2-in-1 Laptop?
A. Avita Cosmos NS12T5IN025P 2-in-1 Laptop comes with 64 GB HDD.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. It has Windows 10 Home (64-bit).
Q. What is warranty period of Avita Cosmos NS12T5IN025P 2-in-1 Laptop?
A. This model comes with 1 year warranty.
Q. Does Avita Cosmos NS12T5IN025P 2-in-1 Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop comes with anti glare screen.
Q. What is display size of this model?
A. It comes with display size of 11.6 in.
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This laptop comes with backlit keyboard.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This laptop weighs 1.33 kg.
Q. What is display density of Avita Cosmos NS12T5IN025P 2-in-1 Laptop?
A. It comes with ~ 190 PPI.
Q. What is display resolution of Avita Cosmos NS12T5IN025P 2-in-1 Laptop?
A. This laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What are dimensions of Avita Cosmos NS12T5IN025P 2-in-1 Laptop?
A. The dimensions of this laptop are 299 x 206 x 22 mm.
| Name | Avita Cosmos NS12T5IN025P 2-in-1 Laptop |
| General | OS: Windows 10 ,Everyday Use,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 11.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 190 PPI |
| Processor | Intel Celeron N4000,Dual Core, 2 Threads,4 MB Cache,Intel UHD Graphics 600 |
| Memory | 4 GB,64 GB Hard Disk |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | 2 MP Camera,Backlit Keyboard,Inbuilt Microphone |