Asus Zenbook Space Edition UX5401ZAS-KN521WS Laptop comes with price of Rs. 119799. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in Asus Zenbook Space Edition UX5401ZAS-KN521WS Laptop is 12th Gen Intel Core i5 with Intel Integrated Iris Xe Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB LPDDR5 RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 119799. This model is also available in i7/16GB/1TB SSD/Win11 and i9/32GB/1TB SSD/Win11 variants.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | Intel Integrated Iris Xe |
This laptop is currently available in stores like Flipkart to purchase, with best price being Rs.119799. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 119799/- |
| Amazon | 95 | Rs. 105809/- |
The utility of this laptop is Performance. The Operating System installed in this laptop is Windows 11 Home (64-bit). This laptop has 3 cell 17027.027027027027 mAH battery and 100W Type-C Adapter. The laptop weighs 1.4 kg and measures 311.2 x 221.1 x 15.9 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
This laptop comes with OLED. The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:10 The resolution of Asus Zenbook Space Edition UX5401ZAS-KN521WS Laptop is 2880 x 1800 pixels and has display density of ~ 243 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This Asus laptop also has LED Backlit, 0.2ms Response Time, 90 Hz Refresh Rate, 550nits Peak Brightness, 100% DCI-P3 Color Gamut, Contrast Ratio: 1000000:1, Color Depth: 1.07 Billion, Glossy Display, 70% Less Harmful Blue Light, SGS Eye Care Display, Screen-to-Body Ratio: 92%.
The processor in this laptop is 12th Gen Intel Core i5 Along with this, Asus Zenbook Space Edition UX5401ZAS-KN521WS Laptop comes with Intel Integrated Iris Xe GPU.
This laptop comes with 512 GB SSD. There is 16 GB LPDDR5 RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 6E (802.11 ax) Wifi, & 5.2 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is warranty period of Asus Zenbook Space Edition UX5401ZAS-KN521WS Laptop?
A. This model comes with 1 year warranty.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this laptop are 311.2 x 221.1 x 15.9 mm.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. Asus Zenbook Space Edition UX5401ZAS-KN521WS Laptop has Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is price of this laptop?
A. Currently, Asus Zenbook Space Edition UX5401ZAS-KN521WS Laptop has best price of Rs.119799.
Q. What is display density of this laptop?
A. It comes with ~ 243 PPI.
Q. What is display resolution of this model?
A. This laptop comes with display resolution of 2880 x 1800 pixels.
Q. Which processor powers Asus Zenbook Space Edition UX5401ZAS-KN521WS Laptop?
A. This Laptop is powered by Intel Core i5 12th Gen processor.
Q. Does this laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This laptop has backlit keyboard.
Q. What is display size of Asus Zenbook Space Edition UX5401ZAS-KN521WS Laptop?
A. It has display size of 14 in.
| Name | Asus Zenbook Space Edition UX5401ZAS-KN521WS Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | Touch Screen,14 inches,2880 x 1800 pixels,~ 243 PPI,16:10 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i5,12 Cores (4P + 8E), 16 Threads,18 MB Cache,Intel Integrated Iris Xe |
| Memory | 16 GB LPDDR5 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader,Fingerprint Sensor |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Speaker,Inbuilt Microphone,63 Wh mWh 3 Cell Battery |