Asus Zenbook S14 UX5406SA-PZ658WS Laptop comes with price of Rs. 134990. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. It is powered by Intel Core Ultra Series 2 Intel Core Ultra 5 processor with Intel Arc Graphics Graphics Card. Asus Zenbook S14 UX5406SA-PZ658WS Laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB LPDDR5X RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 134990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core Ultra 5 |
| Graphics Card | Intel Arc Graphics |
This Product is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price of Rs.134990. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 134990/- |
The utility of this model is Performance. It comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. This laptop has 4 cell 19459.459459 mAH battery and 65W AC Adapter. This laptop weighs 1.2 kg and measures 310.3 x 214.7 x 11.9 mm (height x width x thickness). This laptop comes with 1 year warranty.
Asus Zenbook S14 UX5406SA-PZ658WS Laptop comes with OLED. The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:10 The resolution of Asus Zenbook S14 UX5406SA-PZ658WS Laptop is 2880 x 1800 pixels and has display density of ~ 243 PPI (Pixels per inch). This Asus laptop also has 400nits Brightness and 500nits HDR Peak Brightness, 1.07 billion colors, PANTONE Validated, Glossy Display, 70% less Harmful Blue Light,.
The processor in this model is Intel Core Ultra Series 2 Intel Core Ultra 5 Along with this, It comes with Intel Arc Graphics GPU.
Asus Zenbook S14 UX5406SA-PZ658WS Laptop comes with 512 GB SSD. There is 16 GB LPDDR5X RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 7(802.11be) (Tri-band)2*2 Wifi, & 5.4 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which processor powers Asus Zenbook S14 UX5406SA-PZ658WS Laptop?
A. The processor in this laptop is Intel Core Ultra 5 Intel Core Ultra Series 2.
Q. What is the weight of this model?
A. This model weighs 1.2 kg.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of Asus Zenbook S14 UX5406SA-PZ658WS Laptop are 310.3 x 214.7 x 11.9 mm.
Q. What kind of display Asus Zenbook S14 UX5406SA-PZ658WS Laptop has?
A. Asus Zenbook S14 UX5406SA-PZ658WS Laptop comes with OLED display.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. It comes with display resolution of 2880 x 1800 pixels.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. Which operating system this model comes with?
A. This model comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is the battery size of Asus Zenbook S14 UX5406SA-PZ658WS Laptop?
A. Asus Zenbook S14 UX5406SA-PZ658WS Laptop comes with 72 Wh.
Q. What is display size of this laptop?
A. This laptop comes with display size of 14 in.
Q. Which GPU powers this model?
A. This Laptop is powered by Intel Arc Graphics GPU.
| Name | Asus Zenbook S14 UX5406SA-PZ658WS Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | Touch Screen,14 inches,2880 x 1800 pixels,~ 243 PPI,16:10 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core Ultra 5,Octa Core (4P + 4LP-E), 8 Threads,8 MB Cache,Intel Arc Graphics |
| Memory | 16 GB LPDDR5X RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,Thunderbolt,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Speaker,Inbuilt Microphone,72 Wh mWh 4 Cell Battery |