Asus Zenbook S14 UX5406SA-PZ555WS Laptop comes with price of Rs. 135990. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by Intel Core Ultra Series 2 Intel Core Ultra 5 processor with Intel Arc Graphics Graphics Card. Asus Zenbook S14 UX5406SA-PZ555WS Laptop has 1 TB SSD. There is 16 GB LPDDR5X RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Croma for Rs. 135990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core Ultra 5 |
| Graphics Card | Intel Arc Graphics |
Asus Zenbook S14 UX5406SA-PZ555WS Laptop is currently available in stores like Croma to purchase, with best price of Rs.135990. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Croma | 80 | Rs. 135990/- |
The utility of this laptop is Performance. It comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. It comes with 4 cell 19459.459459 mAH battery and 65W AC Adapter. The dimensions of the laptop are 310.3 x 214.7 x 11.9 mm (height x width x thickness) and weighs 1.2 kg. This laptop comes with 1 year warranty.
This laptop comes with OLED. The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:10 The resolution of Asus Zenbook S14 UX5406SA-PZ555WS Laptop is 2880 x 1800 pixels and has display density of ~ 243 PPI (Pixels per inch). This Asus laptop also has 400nits Brightness and 500nits HDR Peak Brightness, 1.07 billion colors, PANTONE Validated, Glossy Display, 70% less Harmful Blue Light,.
The processor in Asus Zenbook S14 UX5406SA-PZ555WS Laptop is Intel Core Ultra Series 2 Intel Core Ultra 5 Along with this, It has Intel Arc Graphics GPU.




This laptop comes with 1 TB SSD. There is 16 GB LPDDR5X RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 7(802.11be) (Tri-band)2*2 Wifi, & 5.4 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is warranty period of Asus Zenbook S14 UX5406SA-PZ555WS Laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. Which GPU powers this model?
A. It is powered by Intel Arc Graphics GPU.
Q. Which operating system Asus Zenbook S14 UX5406SA-PZ555WS Laptop comes with?
A. It has Windows 11 Home (64-bit).
Q. What kind of display Asus Zenbook S14 UX5406SA-PZ555WS Laptop has?
A. It comes with OLED display.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, Asus Zenbook S14 UX5406SA-PZ555WS Laptop has 2 USB Type-C ports.
Q. What is display density of Asus Zenbook S14 UX5406SA-PZ555WS Laptop?
A. Asus Zenbook S14 UX5406SA-PZ555WS Laptop comes with ~ 243 PPI.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This laptop weighs 1.2 kg.
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This model has backlit keyboard.
Q. What is display resolution of Asus Zenbook S14 UX5406SA-PZ555WS Laptop?
A. Asus Zenbook S14 UX5406SA-PZ555WS Laptop comes with display resolution of 2880 x 1800 pixels.
Q. How much RAM this model has?
A. It comes with LPDDR5X 16 GB RAM.
| Name | Asus Zenbook S14 UX5406SA-PZ555WS Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | Touch Screen,14 inches,2880 x 1800 pixels,~ 243 PPI,16:10 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core Ultra 5,Octa Core (4P + 4LP-E), 8 Threads,8 MB Cache,Intel Arc Graphics |
| Memory | 16 GB LPDDR5X RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,Thunderbolt,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Speaker,Inbuilt Microphone,72 Wh mWh 4 Cell Battery |