Asus Zenbook Duo UX8406CA-QL297WS Laptop comes with price of Rs. 205990. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. Asus Zenbook Duo UX8406CA-QL297WS Laptop is powered by Intel Core Ultra Series 2 Intel Core Ultra 7 processor with Intel Arc Graphics Graphics Card. Asus Zenbook Duo UX8406CA-QL297WS Laptop has 1 TB SSD. There is 32 GB LPDDR5X RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 205990.
| Feature | Value |
| RAM | 32 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core Ultra 7 |
| Graphics Card | Intel Arc Graphics |
This laptop is currently available in stores like Flipkart to purchase, with best price of Rs.205990. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 205990/- |
The utility of this laptop is Performance,Business,Everyday Use. It comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. This laptop comes with 4 cell 20270.27027 mAH battery and 65W AC Ultra Mini Adapter. This laptop weighs 1.65 kg and measures 313.5 x 217.9 x 14.6 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
This laptop comes with OLED. The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:10 The resolution of this model is 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 162 PPI (Pixels per inch). This Asus laptop also has 0.2MS Response Time, 60hz Refresh Rate, 400nits Brightness, 500nits Hdr Peak Brightness, With Stylus Support.
The processor in this laptop is Intel Core Ultra Series 2 Intel Core Ultra 7 Along with this, Asus Zenbook Duo UX8406CA-QL297WS Laptop comes with Intel Arc Graphics GPU.



This laptop comes with 1 TB SSD. There is 32 GB LPDDR5X RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 7(802.11be) (Tri-band)2*2 Wifi, & 5.4 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. How much RAM this laptop has?
A. Asus Zenbook Duo UX8406CA-QL297WS Laptop comes with LPDDR5X 32 GB RAM.
Q. Which GPU powers this model?
A. Asus Zenbook Duo UX8406CA-QL297WS Laptop comes with Intel Arc Graphics GPU.
Q. What kind of display Asus Zenbook Duo UX8406CA-QL297WS Laptop has?
A. Asus Zenbook Duo UX8406CA-QL297WS Laptop comes with OLED display.
Q. Which processor powers Asus Zenbook Duo UX8406CA-QL297WS Laptop?
A. It is powered by Intel Core Ultra 7 Intel Core Ultra Series 2 processor.
Q. What is price of this laptop?
A. Currently, Asus Zenbook Duo UX8406CA-QL297WS Laptop has best price of Rs.205990.
Q. What is warranty period of this model?
A. This model comes with 1 year warranty.
Q. What is the battery size of this model?
A. This laptop has 75 Wh.
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This model comes with backlit keyboard.
Q. What is display density of this model?
A. This laptop comes with ~ 162 PPI.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 2 USB Type-C ports.
| Name | Asus Zenbook Duo UX8406CA-QL297WS Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance, Business, Everyday Use,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | Touch Screen,14 inches,1920 x 1200 pixels,~ 162 PPI,16:10 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core Ultra 7,16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 16 Threads,24 MB Cache,Intel Arc Graphics |
| Memory | 32 GB LPDDR5X RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,Thunderbolt,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Speaker,Inbuilt Microphone,75 Wh mWh 4 Cell Battery |