Asus ZenBook 15 UX534FTC-A9337TS Laptop comes with price of Rs. 135999. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is 10th Gen Intel Core i7-10510U with NVIDIA Geforce GTX 1650 MAX Q Graphics Card. Asus ZenBook 15 UX534FTC-A9337TS Laptop has 1 TB SSD. There is 16 GB LPDDR3 RAM in this model.
✓ The highlight of this model is 15.6 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 135999.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i7-10510U |
| Graphics Card | NVIDIA Geforce GTX 1650 MAX Q |
This Product is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 135999/- |
The Operating System installed in this model is Windows 10 Home Basic (64-bit). This model has 8 cell battery. The dimensions of the laptop are 354 x 220.4 x 18.9 mm (height x width x thickness) and weighs 1.65 kg. This laptop comes with 1 year warranty.
It comes with LED. The laptop has a screen size of 15.6 in. Asus ZenBook 15 UX534FTC-A9337TS Laptop comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen. This Asus laptop also has Full HD LED-backlit Panel with 72% NTSC with wide 178Â viewing angles Display.
The processor in this model is 10th Gen Intel Core i7-10510U which is clocked at and has 8 MB Cache Memory. Along with this, It has NVIDIA Geforce GTX 1650 MAX Q GPU and 4 GB dedicated memory for graphics.



It comes with 1 TB SSD. There is 16 GB LPDDR3 RAM in this laptop. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 802.11 b/g/n/ax Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. There is also WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which operating system Asus ZenBook 15 UX534FTC-A9337TS Laptop comes with?
A. It has Windows 10 Home Basic (64-bit).
Q. What kind of display this model has?
A. This model comes with LED display.
Q. What is warranty period of this model?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. Which GPU powers this model?
A. Asus ZenBook 15 UX534FTC-A9337TS Laptop is powered by NVIDIA Geforce GTX 1650 MAX Q GPU.
Q. How much RAM this model has?
A. This model comes with LPDDR3 16 GB RAM.
Q. Which processor powers Asus ZenBook 15 UX534FTC-A9337TS Laptop?
A. Asus ZenBook 15 UX534FTC-A9337TS Laptop is powered by Intel Core i7-10510U 10th Gen processor.
Q. What is the weight of this model?
A. This model weighs 1.65 kg.
Q. What is display density of Asus ZenBook 15 UX534FTC-A9337TS Laptop?
A. This model comes with ~ 141 PPI.
Q. What is display resolution of this model?
A. Asus ZenBook 15 UX534FTC-A9337TS Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop comes with anti glare screen.
| Name | Asus ZenBook 15 UX534FTC-A9337TS Laptop |
| General | OS: Windows 10,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i7,Quad Core, 8 Threads,8 MB Cache,4 GB, NVIDIA Geforce GTX 1650 MAX Q |
| Memory | 16 GB LPDDR3 RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,Multi Card Reader |
| Input | Dual Speakers,Inbuilt Microphone,8 Cell Battery |