Asus ZenBook 14 UX433FA Laptop comes with price of Rs. 74910. The screen size of this Asus laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is 8th Gen Intel Core i5 with Intel Integrated UHD 620 Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 8 GB DDR3 RAM in this modelwhich cannot be upgraded further.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 74910.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD 620 |
This laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 55999/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 74910/- |
It is meant for Performance. This laptop has Windows 10 Home (64-bit) installed. It comes with 3 cell battery and 45 W AC Adapter. It weighs 1.19 kg and measures 319 x 199 x 15.9 mm (height x width x thickness). This model comes with 1 year warranty.
It comes with Full HD LED. The laptop has a screen size of 14 in. The resolution of this laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This Asus laptop also has Backlit Wideview NanoEdge Display.
Asus ZenBook 14 UX433FA Laptop is powered by 8th Gen Intel Core i5 processor which is clocked at and has 6 MB Cache Memory. Along with this, It has Intel Integrated UHD 620 GPU.





It comes with 512 GB SSD. There is 8 GB DDR3 RAM in this laptopwhich cannot be upgraded further. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are IEEE 802.11ac Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is warranty period of Asus ZenBook 14 UX433FA Laptop?
A. Asus ZenBook 14 UX433FA Laptop comes with 1 year warranty.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 1 USB Type-C port.
Q. What kind of display this model has?
A. This laptop comes with Full HD LED display.
Q. Which GPU powers Asus ZenBook 14 UX433FA Laptop?
A. It is powered by Intel Integrated UHD 620 GPU.
Q. Does this laptop has backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't come with backlit keyboard.
Q. How much RAM this laptop has?
A. Asus ZenBook 14 UX433FA Laptop comes with DDR3 8 GB RAM.
Q. Which operating system Asus ZenBook 14 UX433FA Laptop comes with?
A. It has Windows 10 Home (64-bit).
Q. What is display density of this model?
A. This model comes with ~ 157 PPI.
Q. Which processor powers Asus ZenBook 14 UX433FA Laptop?
A. Asus ZenBook 14 UX433FA Laptop is powered by Intel Core i5 8th Gen processor.
Q. What is the weight of Asus ZenBook 14 UX433FA Laptop?
A. This laptop weighs 1.19 kg.
| Name | Asus ZenBook 14 UX433FA Laptop |
| General | OS: Windows 10,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI |
| Processor | Intel Core i5,Quad Core, 8 Threads,6 MB Cache,Intel Integrated UHD 620 |
| Memory | 8 GB DDR3 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Built-in Speakers,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |