Asus X555LJ -XX177H Notebook comes with price of Rs. 31994. The screen size of this Asus laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. Asus X555LJ -XX177H Notebook is powered by 5th Gen Intel Core i3 (5th Gen) 5010U processor with NVIDIA GeForce 920M Graphics Card. this model has 1 TB HDD. There is 6 GB DDR3 RAM in this laptop which can be upgraded to 8 GB.
✓ The highlights of this model are 15.6 in Display Size and 1 TB Hard Drive Size which are best available in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 31994.
| Feature | Value |
| RAM | 6 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3 (5th Gen) 5010U |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce 920M |
This Product is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 38499/- |
This model is meant for Everyday Use. This laptop has Windows 8.1 (64-bit) installed. It comes with 2 cell battery. This model comes with 1 year warranty.
Asus X555LJ -XX177H Notebook comes with HD LED Backlit Display. The laptop has a screen size of 15.6 in. This model comes with resolution of .
It is powered by 5th Gen Intel Core i3 (5th Gen) 5010U processor which is clocked at and has 3 MB Cache Memory. Along with this, Asus X555LJ -XX177H Notebook comes with NVIDIA GeForce 920M GPU and 2 GB dedicated memory for graphics.
There is 1 TB HDD Space available in this model with speed of 5400 RPM. There is 6 GB DDR3 RAM in Asus X555LJ -XX177H Notebook which can be upgraded to 8 GB. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 10/100/1000BASE-T Ethernet, IEEE 802.11b/g/n Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is hard disk capacity of Asus X555LJ -XX177H Notebook?
A. Asus X555LJ -XX177H Notebook comes with 1 TB HDD.
Q. What is display size of Asus X555LJ -XX177H Notebook?
A. It has display size of 15.6 in.
Q. Which operating system Asus X555LJ -XX177H Notebook comes with?
A. Asus X555LJ -XX177H Notebook comes with Windows 8.1 (64-bit).
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. No, This model doesn't have backlit keyboard.
Q. What is display resolution of this model?
A. Asus X555LJ -XX177H Notebook comes with display resolution of.
Q. How much RAM this model has?
A. This laptop comes with DDR3 6 GB RAM.
Q. Which processor powers Asus X555LJ -XX177H Notebook?
A. The processor in this laptop is Intel Core i3 (5th Gen) 5010U 5th Gen.
Q. Which GPU powers this model?
A. It comes with NVIDIA GeForce 920M GPU.
Q. What kind of display this model has?
A. This laptop comes with HD LED Backlit Display display.
Q. Does Asus X555LJ -XX177H Notebook comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
| Name | Asus X555LJ -XX177H Notebook |
| General | OS: Windows 8,Everyday Use,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches |
| Processor | Intel Core i3 (5th Gen),Dual Core, 4 Threads,3 MB Cache,2 GB, NVIDIA GeForce 920M |
| Memory | 6 GB DDR3 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | 1.3 MP Camera,Yes, Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,2 Cell Battery |