Asus X552WA-SX003B Laptop comes with price of Rs. 18990. The screen size of this Asus laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in Asus X552WA-SX003B Laptop is AMD APU Dual Core E1 E1-6010 with AMD Radeon R2 Graphics Graphics Card. this model has 500 GB HDD. There is 2 GB DDR3 RAM in this laptop which can be upgraded to 4 GB.
✓ The highlight of this model is 15.6 in Display Size which is best available in this price range. Along with this, this laptop also comes with 500 GB Hard Drive Size. You can buy this product at Flipkart for Rs. 18990.
| Feature | Value |
| RAM | 2 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 500 GB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | AMD APU Dual Core E1 E1-6010 |
| Graphics Card | AMD Radeon R2 Graphics |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 18990/- |
| Amazon | 95 | Rs. 20190/- |
It is meant for Everyday Use. It comes with Windows 8.1 (64-bit) installed. This model weighs 2.45 kg and measures 38 x 25.1 x 2.48 mm (height x width x thickness). This laptop comes with 1 year warranty.
It comes with TFT Colour Display. The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 It comes with resolution of 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch).
This Laptop is powered by AMD APU Dual Core E1 E1-6010 processor which is clocked at . Along with this, It has AMD Radeon R2 Graphics GPU.




There is 500 GB HDD Space available in this laptop. There is 2 GB DDR3 RAM in this model which can be upgraded to 4 GB.
The connectivity options for this laptop are Integrated 10/100/1000 Ethernet LAN Ethernet, IEEE 802.11b/g/n Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display density of this model?
A. Asus X552WA-SX003B Laptop comes with ~ 100 PPI.
Q. What is warranty period of this model?
A. This model comes with 1 year warranty.
Q. What is display size of this model?
A. Asus X552WA-SX003B Laptop comes with display size of 15.6 in.
Q. How much RAM Asus X552WA-SX003B Laptop has?
A. Asus X552WA-SX003B Laptop comes with DDR3 2 GB RAM.
Q. What is display type of this model?
A. Asus X552WA-SX003B Laptop comes with TFT Colour Display display.
Q. What is display resolution of this model?
A. This model comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. It has Windows 8.1 (64-bit).
Q. Which GPU powers Asus X552WA-SX003B Laptop?
A. It is powered by AMD Radeon R2 Graphics GPU.
Q. Does this model comes with backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't have backlit keyboard.
Q. Which processor powers Asus X552WA-SX003B Laptop?
A. Asus X552WA-SX003B Laptop is powered by AMD APU Dual Core E1 E1-6010 processor.
| Name | Asus X552WA-SX003B Laptop |
| General | OS: Windows 8,Everyday Use,Ultra Slim,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | AMD APU Dual Core E1,Dual Core,AMD Radeon R2 Graphics |
| Memory | 2 GB DDR3 RAM,500 GB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | 0.3 MP Camera,Built-in Speakers and Microphone,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive |