Asus X543MA-GQ1015T Laptop comes with price of Rs. 26990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is Intel Celeron with Intel Integrated UHD 600 Graphics Card. Asus X543MA-GQ1015T Laptop has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR4 RAM in this model.
✓ The highlight of this laptop is 3 Cells Battery Cells which is best available in this price range. Along with this, this model also packs some more great features like 15.6 in Display Size and 1 TB Hard Drive Size. You can buy this product at Flipkart for Rs. 26990.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Celeron |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD 600 |
Asus X543MA-GQ1015T Laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 20911/- |
| Amazon | 95 | Rs. 24499/- |
The utility of this laptop is Performance. The Operating System installed in this model is Windows 10 Home (64-bit). This model comes with 3 cell 8918.918918918918 mAH battery. The dimensions of the laptop are 381 x 251 x 27.2 mm (height x width x thickness) and weighs 1.9 kg. This model comes with 1 year warranty.
It comes with LED . The laptop has a screen size of 15.6 in. Asus X543MA-GQ1015T Laptop comes with resolution of 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen. This Asus laptop also has HD LED Backlit Display.
The processor in Asus X543MA-GQ1015T Laptop is Intel Celeron which is clocked at and has 4 MB Cache Memory. Along with this, Asus X543MA-GQ1015T Laptop has Intel Integrated UHD 600 GPU.





1 TB worth of HDD space is available in Asus X543MA-GQ1015T Laptop with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR4 RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are IEEE 802.11ac (Wi-Fi 5) Wifi, & 4.1 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 2 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display size of this laptop?
A. It has display size of 15.6 in.
Q. What is warranty period of this model?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. What is display type of Asus X543MA-GQ1015T Laptop?
A. This laptop comes with LED display.
Q. What is display density of Asus X543MA-GQ1015T Laptop?
A. This laptop comes with ~ 100 PPI.
Q. Which GPU powers Asus X543MA-GQ1015T Laptop?
A. This Laptop comes with Intel Integrated UHD 600 GPU.
Q. Does Asus X543MA-GQ1015T Laptop has backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't have backlit keyboard.
Q. How much RAM this model has?
A. It comes with DDR4 4 GB RAM.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this laptop are 381 x 251 x 27.2 mm.
Q. What is the battery size of Asus X543MA-GQ1015T Laptop?
A. This laptop comes with 33 Wh.
Q. What is hard disk capacity of Asus X543MA-GQ1015T Laptop?
A. This laptop comes with 1 TB HDD.
| Name | Asus X543MA-GQ1015T Laptop |
| General | OS: Windows 10,Performance,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI |
| Processor | Intel Celeron,Dual Core, 2 Threads,4 MB Cache,Intel Integrated UHD 600 |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Built-in Speaker,Inbuilt Microphone,33 Wh mWh 3 Cell Battery |