Asus X515JF-EJ522TS Laptop comes with price of Rs. 47990. The screen size of this Asus laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by 10th Gen Intel Core i5 processor with NVIDIA GeForce MX130 Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 8 GB RAM in this laptop.
✓ The highlights of this model are 15.6 in Display Size and 4 Cells Battery Cells which are great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 47990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce MX130 |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 47990/- |
| Amazon | 95 | Rs. 59990/- |
This model is meant for Everyday Use. The Operating System installed in this laptop is Windows 10 Home (64-bit). This model comes with 4 cell battery. It measures 360 x 234 x 19 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
Asus X515JF-EJ522TS Laptop comes with LED. The laptop has a screen size of 15.6 in. Asus X515JF-EJ522TS Laptop comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen.
This Laptop is powered by 10th Gen Intel Core i5 processor which is clocked at and has 6 MB Cache Memory. Along with this, Asus X515JF-EJ522TS Laptop comes with NVIDIA GeForce MX130 GPU and 2 GB dedicated memory for graphics.



Asus X515JF-EJ522TS Laptop comes with 512 GB SSD. There is 8 GB RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are Wifi, & Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. How much RAM this model has?
A. This model comes with 8 GB RAM.
Q. What is display density of Asus X515JF-EJ522TS Laptop?
A. This model comes with ~ 141 PPI.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this laptop are 360 x 234 x 19 mm.
Q. What is warranty period of Asus X515JF-EJ522TS Laptop?
A. This laptop comes with 1 year warranty.
Q. What is display size of Asus X515JF-EJ522TS Laptop?
A. Asus X515JF-EJ522TS Laptop has display size of 15.6 in.
Q. What is display type of this model?
A. This laptop comes with LED display.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. Asus X515JF-EJ522TS Laptop is powered by NVIDIA GeForce MX130 GPU.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop comes with anti glare screen.
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't have backlit keyboard.
Q. Which operating system this model comes with?
A. This laptop comes with Windows 10 Home (64-bit).
| Name | Asus X515JF-EJ522TS Laptop |
| General | OS: Windows 10 ,Everyday Use,Ultra Slim,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i5,Quad Core, 8 Threads,6 MB Cache,2 GB, NVIDIA GeForce MX130 |
| Memory | 8 GB,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Inbuilt Microphone,4 Cell Battery |