Asus X507 X507UB-EJ306T Laptop comes with price of Rs. 35000. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is 7th Gen Intel Core i3-7020U with NVIDIA GeForce MX110 Graphics Card. this model has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR4 RAM in this model which can be upgraded to 16 GB.
✓ The highlights of this laptop are 1 TB Hard Drive Size and 3 Cells Battery Cells which are best available in this price range. Along with this, this model also has 15.6 in Display Size. You can buy this product at Amazon for Rs. 35000.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3-7020U |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce MX110 |
Asus X507 X507UB-EJ306T Laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 35000/- |
The utility of this laptop is Everyday Use. The Operating System installed in this model is Windows 10 Home Basic (64-bit). It has 3 cell battery. This laptop weighs 1.68 kg. This laptop comes with 1 year warranty.
It comes with LED. The laptop has a screen size of 15.6 in. This model comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This Asus laptop also has Full HD LED Backlit IPS Display.
The processor in Asus X507 X507UB-EJ306T Laptop is 7th Gen Intel Core i3-7020U which is clocked at and has 3 MB Cache Memory. Along with this, It comes with NVIDIA GeForce MX110 GPU and 2 GB dedicated memory for graphics.




1 TB worth of HDD space is available in Asus X507 X507UB-EJ306T Laptop with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR4 RAM in the laptop which can be upgraded to 16 GB. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 802.11 a/b/g/n/ac Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. Asus X507 X507UB-EJ306T Laptop comes with 1 year warranty.
Q. How much RAM Asus X507 X507UB-EJ306T Laptop has?
A. Asus X507 X507UB-EJ306T Laptop comes with DDR4 4 GB RAM.
Q. What is display density of this laptop?
A. It comes with ~ 141 PPI.
Q. What is the weight of Asus X507 X507UB-EJ306T Laptop?
A. This laptop weighs 1.68 kg.
Q. Which processor powers Asus X507 X507UB-EJ306T Laptop?
A. Asus X507 X507UB-EJ306T Laptop is powered by Intel Core i3-7020U 7th Gen processor.
Q. What is display size of Asus X507 X507UB-EJ306T Laptop?
A. It comes with display size of 15.6 in.
Q. What is display resolution of this model?
A. Asus X507 X507UB-EJ306T Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is display type of this model?
A. It comes with LED display.
Q. What is hard disk capacity of this model?
A. This laptop comes with 1 TB HDD.
Q. Which GPU powers Asus X507 X507UB-EJ306T Laptop?
A. It is powered by NVIDIA GeForce MX110 GPU.
| Name | Asus X507 X507UB-EJ306T Laptop |
| General | OS: Windows 10,Everyday Use,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i3,Dual Core, 4 Threads,3 MB Cache,2 GB, NVIDIA GeForce MX110 |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader,Fingerprint Sensor |
| Input | Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |