Asus X200MA-KX371B X Others Laptop comes with price of Rs. 18990. This 11.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is Intel Celeron Dual Core Celeron Dual Core N2830 with Integrated Intel HD Graphics Graphics Card. Asus X200MA-KX371B X Others Laptop has 500 GB HDD. There is 2 GB DDR3 RAM in this laptop which cannot be upgraded further.
✓ The highlight of this model is 500 GB Hard Drive Size which is great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 18990.
| Feature | Value |
| RAM | 2 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 500 GB |
| Display | 11.6 in |
| Processor | Intel Celeron Dual Core Celeron Dual Core N2830 |
| Graphics Card | Integrated Intel HD Graphics |
This Product is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 18990/- |
| Amazon | 95 | Rs. 19999/- |
The utility of this model is Everyday Use. The Operating System installed in this laptop is Windows 8 (64-bit). The laptop weighs 1.24 kg and measures 302 x 256 x 200 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
It comes with 16:9 HD LED Backlight. The laptop has a screen size of 11.6 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of Asus X200MA-KX371B X Others Laptop is 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 135 PPI (Pixels per inch).
The processor in this model is Intel Celeron Dual Core Celeron Dual Core N2830 which is clocked at . Along with this, Asus X200MA-KX371B X Others Laptop has Integrated Intel HD Graphics GPU.



500 GB worth of HDD space is available in this model. There is 2 GB DDR3 RAM in this modelwhich cannot be upgraded further.
The connectivity options for this laptop are Integrated 10/100 Ethernet LAN Ethernet, IEEE 802.11b/g/n Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is warranty period of this model?
A. Asus X200MA-KX371B X Others Laptop comes with 1 year warranty.
Q. How much RAM Asus X200MA-KX371B X Others Laptop has?
A. This laptop comes with DDR3 2 GB RAM.
Q. Does Asus X200MA-KX371B X Others Laptop comes with backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't come with backlit keyboard.
Q. Which processor powers Asus X200MA-KX371B X Others Laptop?
A. The processor in this model is Intel Celeron Dual Core Celeron Dual Core N2830.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. Asus X200MA-KX371B X Others Laptop comes with Integrated Intel HD Graphics GPU.
Q. What is display type of this model?
A. Asus X200MA-KX371B X Others Laptop comes with 16:9 HD LED Backlight display.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. What is the weight of this model?
A. This laptop weighs 1.24 kg.
Q. What is hard disk capacity of Asus X200MA-KX371B X Others Laptop?
A. It comes with 500 GB HDD.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of this laptop are 302 x 256 x 200 mm.
| Name | Asus X200MA-KX371B X Others Laptop |
| General | OS: Windows 8,Everyday Use,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 11.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 135 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Celeron Dual Core Celeron Dual Core,Dual Core,Integrated Intel HD Graphics |
| Memory | 2 GB DDR3 RAM,500 GB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Built-in Speakers,Inbuilt Microphone |