Asus VivoBook X540NA-GQ329T Laptop comes with price of Rs. 24990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by Intel Celeron processor with Intel Integrated HD 520 Graphics Card. this model has 256 GB SSD. There is 4 GB DDR4 RAM in this model.
✓ The highlight of this model is 3 Cells Battery Cells which is best available in this price range. Along with this, this model also comes with 15.6 in Display Size. You can buy this product at Amazon for Rs. 24990.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Celeron |
| Graphics Card | Intel Integrated HD 520 |
This Product is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 24990/- |
The utility of this model is Everyday Use. It has Windows 10 Home (64-bit) installed. This model has 3 cell 8918.918918918918 mAH battery. The dimensions of the laptop are 381 x 251 x 27 mm (height x width x thickness) and weighs 2 kg. This model comes with 1 year warranty.
Asus VivoBook X540NA-GQ329T Laptop comes with LED . The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 Asus VivoBook X540NA-GQ329T Laptop comes with resolution of 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen. This Asus laptop also has HD LED Backlit IPS Display (200 nits Brightness, 45% NTSC Color Gamut, 75% Screen-to-body Ratio).
The processor in this model is Intel Celeron which is clocked at and has 2 MB Cache Memory. Along with this, It comes with Intel Integrated HD 520 GPU.




Asus VivoBook X540NA-GQ329T Laptop comes with 256 GB SSD. There is 4 GB DDR4 RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are IEEE 802.11ac (Wi-Fi 5) Wifi, & 4.2 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 2 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which operating system Asus VivoBook X540NA-GQ329T Laptop comes with?
A. Asus VivoBook X540NA-GQ329T Laptop comes with Windows 10 Home (64-bit).
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model has anti glare screen.
Q. Which processor powers Asus VivoBook X540NA-GQ329T Laptop?
A. It is powered by Intel Celeron processor.
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't have backlit keyboard.
Q. What is display density of this model?
A. It comes with ~ 100 PPI.
Q. What kind of display this model has?
A. Asus VivoBook X540NA-GQ329T Laptop comes with LED display.
Q. What is display size of this model?
A. It has display size of 15.6 in.
Q. What is warranty period of this model?
A. This model comes with 1 year warranty.
Q. How much RAM this model has?
A. This model comes with DDR4 4 GB RAM.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this laptop are 381 x 251 x 27 mm.
| Name | Asus VivoBook X540NA-GQ329T Laptop |
| General | OS: Windows 10,Everyday Use,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Celeron,Dual Core, 2 Threads,2 MB Cache,Intel Integrated HD 520 |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,256 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Built-in Speaker,Inbuilt Microphone,33 Wh mWh 3 Cell Battery |