Asus Vivobook X510UN-EJ328T Laptop comes with price of Rs. 52790. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by 8th Gen Intel Core i5- 8250U processor with NVIDIA GeForce MX150 Graphics Card. Asus Vivobook X510UN-EJ328T Laptop has 1 TB HDD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop which can be upgraded to 16 GB.
✓ The highlight of this laptop is 15.6 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 52790.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i5- 8250U |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce MX150 |
This laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 52790/- |
| Amazon | 95 | Rs. 52990/- |
The utility of this laptop is Everyday Use. This laptop comes with Windows 10 Home Basic (64-bit) installed. It comes with 3 cell battery. The dimensions of the laptop are 361.4 x 243.5 x 19.4 mm (height x width x thickness) and weighs 1.5 kg. This model comes with 1 year warranty.
This laptop comes with LED. The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of Asus Vivobook X510UN-EJ328T Laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen. This Asus laptop also has Full HD LED Display.
The processor in Asus Vivobook X510UN-EJ328T Laptop is 8th Gen Intel Core i5- 8250U which is clocked at and has 6 MB Cache Memory. Along with this, Asus Vivobook X510UN-EJ328T Laptop has NVIDIA GeForce MX150 GPU and 2 GB dedicated memory for graphics.



1 TB worth of HDD space is available in Asus Vivobook X510UN-EJ328T Laptop with speed of 5400 RPM. There is 8 GB DDR4 RAM in Asus Vivobook X510UN-EJ328T Laptop which can be upgraded to 16 GB. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 802.11 a/b/g/n/ac Wifi, & 4.2 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does Asus Vivobook X510UN-EJ328T Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 1 USB Type-C port.
Q. Which processor powers Asus Vivobook X510UN-EJ328T Laptop?
A. The processor in this laptop is Intel Core i5- 8250U 8th Gen.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. What is the weight of Asus Vivobook X510UN-EJ328T Laptop?
A. This laptop weighs 1.5 kg.
Q. How much RAM this model has?
A. Asus Vivobook X510UN-EJ328T Laptop comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. What is display density of Asus Vivobook X510UN-EJ328T Laptop?
A. This model comes with ~ 141 PPI.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model comes with anti glare screen.
Q. What is display resolution of Asus Vivobook X510UN-EJ328T Laptop?
A. This laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What kind of display Asus Vivobook X510UN-EJ328T Laptop has?
A. It comes with LED display.
Q. Does this laptop has backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't have backlit keyboard.
| Name | Asus Vivobook X510UN-EJ328T Laptop |
| General | OS: Windows 10,Everyday Use,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i5,Quad Core, 8 Threads,6 MB Cache,2 GB, NVIDIA GeForce MX150 |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader,Fingerprint Sensor |
| Input | Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |