Asus VivoBook X509FA-EJ372T Notebook comes with price of Rs. 32990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. Asus VivoBook X509FA-EJ372T Notebook is powered by 8th Gen Intel Core i3 processor with Intel Integrated UHD 620 Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 4 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 32990.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD 620 |
This Product is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 32990/- |
The utility of this model is Performance. It comes with Windows 10 Home (64-bit) installed. It has 2 cell 8648.648648648648 mAH battery. This model weighs 1.9 kg and measures 360 x 235 x 22.9 mm (height x width x thickness). This model comes with 1 year warranty.
Asus VivoBook X509FA-EJ372T Notebook comes with Full HD LED Backlit Display (200 nits Brightness, 45% NTSC, 83% Screen-to-body Ratio, 16:9 Aspect Ratio). The laptop has a screen size of 15.6 in. It comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen.
The processor in this model is 8th Gen Intel Core i3 which is clocked at and has 4 MB Cache Memory. Along with this, Asus VivoBook X509FA-EJ372T Notebook comes with Intel Integrated UHD 620 GPU.




Asus VivoBook X509FA-EJ372T Notebook comes with 512 GB SSD. There is 4 GB DDR4 RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are IEEE 802.11ac (Wi-Fi 5) Wifi, & 4.2 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 2 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does Asus VivoBook X509FA-EJ372T Notebook comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop comes with anti glare screen.
Q. What is the battery size of this model?
A. Asus VivoBook X509FA-EJ372T Notebook comes with 32 Wh.
Q. Which operating system this model comes with?
A. This laptop has Windows 10 Home (64-bit).
Q. What is display density of this model?
A. It comes with ~ 141 PPI.
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. No, This model doesn't come with backlit keyboard.
Q. Which processor powers Asus VivoBook X509FA-EJ372T Notebook?
A. It is powered by Intel Core i3 8th Gen processor.
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is the weight of this model?
A. This model weighs 1.9 kg.
Q. What is warranty period of Asus VivoBook X509FA-EJ372T Notebook?
A. This model comes with 1 year warranty.
Q. Which GPU powers this model?
A. This Laptop is powered by Intel Integrated UHD 620 GPU.
| Name | Asus VivoBook X509FA-EJ372T Notebook |
| General | OS: Windows 10,Performance,Slim,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i3,Dual Core, 4 Threads,4 MB Cache,Intel Integrated UHD 620 |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader,Fingerprint Sensor |
| Input | Built-in Speakers,Inbuilt Microphone,32 Wh mWh 2 Cell Battery |