Asus Vivobook X415EA-EB572TS Laptop comes with price of Rs. 47990. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is 11th Gen Intel Core i5 with Intel Iris Xe Graphics Graphics Card. this model has 1 TB HDD and 256 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model which can be upgraded to 12 GB.
✓ The highlight of this model is 1 TB + 256 GB Hard Drive Size which is best available in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 47990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | Intel Iris Xe Graphics |
This Product is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 47990/- |
The utility of this model is Everyday Use. The Operating System installed in this model is Windows 10 Home (64-bit). It weighs 1.6 kg and measures 325 x 216 x 20 mm (height x width x thickness). This laptop comes with 1 year warranty.
This model comes with LED. The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:9 This model comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen.
The processor in this model is 11th Gen Intel Core i5 which is clocked at and has 8 MB Cache Memory. Along with this, It comes with Intel Iris Xe Graphics GPU.




1 TB worth of HDD space is available in this model. Along with this, It also comes with 256 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in the laptop which can be upgraded to 12 GB.
The connectivity options for this laptop are Wifi, & Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. Does Asus Vivobook X415EA-EB572TS Laptop has backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't have backlit keyboard.
Q. What is display size of this laptop?
A. This model comes with display size of 14 in.
Q. What is hard disk capacity of this laptop?
A. It comes with 1 TB HDD and 256 GB SSD.
Q. What is the weight of this model?
A. This model weighs 1.6 kg.
Q. Which operating system Asus Vivobook X415EA-EB572TS Laptop comes with?
A. This laptop comes with Windows 10 Home (64-bit).
Q. Which GPU powers Asus Vivobook X415EA-EB572TS Laptop?
A. Asus Vivobook X415EA-EB572TS Laptop is powered by Intel Iris Xe Graphics GPU.
Q. Which processor powers Asus Vivobook X415EA-EB572TS Laptop?
A. It is powered by Intel Core i5 11th Gen processor.
Q. What are dimensions of Asus Vivobook X415EA-EB572TS Laptop?
A. The dimensions of this laptop are 325 x 216 x 20 mm.
Q. What is display resolution of this model?
A. Asus Vivobook X415EA-EB572TS Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
| Name | Asus Vivobook X415EA-EB572TS Laptop |
| General | OS: Windows 10 ,Everyday Use,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i5,Quad Core, 8 Threads,8 MB Cache,Intel Iris Xe Graphics |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk,256 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Inbuilt Microphone |