Asus VivoBook X409JA-EK010T Laptop comes with price of Rs. 33735. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by 10th Gen Intel Core i3-1005G1 processor with Intel UHD Graphics Graphics Card. this laptop has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR4 RAM in this model which can be upgraded to 12 GB.
✓ The highlight of this laptop is ~ 157 PPI Display PPI which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 33735.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i3-1005G1 |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics |
Asus VivoBook X409JA-EK010T Laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 33735/- |
The utility of this laptop is Everyday Use. This model has Windows 10 Home (64-bit) installed. This model has 2 cell battery. The dimensions of the laptop are 325 x 216 x 23 mm (height x width x thickness) and weighs 1.6 kg. This laptop comes with 1 year warranty.
Asus VivoBook X409JA-EK010T Laptop comes with LED. The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of this laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen. This Asus laptop also has 60Hz.
The processor in Asus VivoBook X409JA-EK010T Laptop is 10th Gen Intel Core i3-1005G1 which is clocked at and has 4 MB Cache Memory. Along with this, Asus VivoBook X409JA-EK010T Laptop comes with Intel UHD Graphics GPU.




1 TB worth of HDD space is available in Asus VivoBook X409JA-EK010T Laptop with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR4 RAM in the laptop which can be upgraded to 12 GB.
The connectivity options for this laptop are 802.11ac Wifi, & 4.2 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & 2 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. How much RAM this model has?
A. This model comes with DDR4 4 GB RAM.
Q. What is warranty period of Asus VivoBook X409JA-EK010T Laptop?
A. Asus VivoBook X409JA-EK010T Laptop comes with 1 year warranty.
Q. What is display type of this laptop?
A. It comes with LED display.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. Asus VivoBook X409JA-EK010T Laptop comes with Windows 10 Home (64-bit).
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This model has anti glare screen.
Q. What is the weight of Asus VivoBook X409JA-EK010T Laptop?
A. This laptop weighs 1.6 kg.
Q. Does this model has backlit keyboard?
A. No, This model doesn't come with backlit keyboard.
Q. What is display size of Asus VivoBook X409JA-EK010T Laptop?
A. Asus VivoBook X409JA-EK010T Laptop has display size of 14 in.
Q. What is display density of this model?
A. Asus VivoBook X409JA-EK010T Laptop comes with ~ 157 PPI.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
| Name | Asus VivoBook X409JA-EK010T Laptop |
| General | OS: Windows 10 ,Everyday Use,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i3-1005G1,Dual Core, 4 Threads,4 MB Cache, Intel UHD Graphics |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 2.0,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Built-in speaker,Inbuilt Microphone,2 Cell Battery |