Asus VivoBook Ultra X413EA-EB323WS Laptop comes with price of Rs. 41990. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by 11th Gen Intel Core i3 processor with Intel Integrated UHD Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
✓ The highlight of this laptop is 3 Cells Battery Cells which is best available in this price range. Along with this, this model also packs some more great features like ~ 157 PPI Display PPI and 1.4 kg Weight. You can buy this product at Flipkart for Rs. 41990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD |
This laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 31990/- |
| Amazon | 95 | Rs. 42990/- |
The utility of this laptop is Performance. This laptop comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. It has 3 cell 11351.351351351352 mAH battery. This laptop weighs 1.4 kg and measures 324 x 215 x 19.1 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
Asus VivoBook Ultra X413EA-EB323WS Laptop comes with IPS-level Panel. The laptop has a screen size of 14 in. It comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen. This Asus laptop also has 250nits, 45% NTSC color gamut, non-OLED, display.
The processor in this laptop is 11th Gen Intel Core i3 Along with this, Asus VivoBook Ultra X413EA-EB323WS Laptop has Intel Integrated UHD GPU.




Asus VivoBook Ultra X413EA-EB323WS Laptop comes with 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in Asus VivoBook Ultra X413EA-EB323WS Laptop.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 6(802.11ax) 2x2 Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 2 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does Asus VivoBook Ultra X413EA-EB323WS Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop comes with anti glare screen.
Q. What is display size of this model?
A. Asus VivoBook Ultra X413EA-EB323WS Laptop comes with display size of 14 in.
Q. What are dimensions of Asus VivoBook Ultra X413EA-EB323WS Laptop?
A. The dimensions of this model are 324 x 215 x 19.1 mm.
Q. What is display density of this model?
A. Asus VivoBook Ultra X413EA-EB323WS Laptop comes with ~ 157 PPI.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. Asus VivoBook Ultra X413EA-EB323WS Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. Asus VivoBook Ultra X413EA-EB323WS Laptop comes with 1 year warranty.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 1 USB Type-C port.
Q. Does Asus VivoBook Ultra X413EA-EB323WS Laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This laptop has backlit keyboard.
Q. Which operating system this model comes with?
A. It has Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is display type of Asus VivoBook Ultra X413EA-EB323WS Laptop?
A. It comes with IPS-level Panel display.
| Name | Asus VivoBook Ultra X413EA-EB323WS Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI |
| Processor | Intel Core i3,Dual Core, 4 Threads,6 MB Cache,Intel Integrated UHD |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader,Fingerprint Sensor |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Speakers,Inbuilt Microphone,42 Wh mWh 3 Cell Battery |