Asus VivoBook S532FL-BQ702T comes with price of Rs. 80990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is 10th Gen Intel with GeForce MX250 Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 8 GB RAM in this laptop.
✓ The highlight of this laptop is 15.6 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 80990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel |
| Graphics Card | GeForce MX250 |
This laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 80990/- |
The utility of this laptop is Everyday Use. The Operating System installed in this model is Windows 10 (64-bit). This model has 3 cell battery. The laptop weighs 1.8 kg. It comes with 1 year warranty.
This laptop comes with FHD. The laptop has a screen size of 15.6 in. This laptop comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen.
The processor in this laptop is 10th Gen Intel which is clocked at and has 8 MB Cache Memory. Along with this, It has GeForce MX250 GPU and 2 GB dedicated memory for graphics.





This laptop comes with 512 GB SSD. There is 8 GB RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 6(Gig+)(802.11ax) Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. This model comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is display density of Asus VivoBook S532FL-BQ702T?
A. This laptop comes with ~ 141 PPI.
Q. Which operating system Asus VivoBook S532FL-BQ702T comes with?
A. This model comes with Windows 10 (64-bit).
Q. Which processor powers Asus VivoBook S532FL-BQ702T?
A. The processor in this model is Intel 10th Gen.
Q. What kind of display this model has?
A. It comes with FHD display.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model has anti glare screen.
Q. Does Asus VivoBook S532FL-BQ702T has backlit keyboard?
A. Yes, This laptop comes with backlit keyboard.
Q. Which GPU powers Asus VivoBook S532FL-BQ702T?
A. Asus VivoBook S532FL-BQ702T comes with GeForce MX250 GPU.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, Asus VivoBook S532FL-BQ702T has 1 USB Type-C port.
Q. What is display size of Asus VivoBook S532FL-BQ702T?
A. It comes with display size of 15.6 in.
| Name | Asus VivoBook S532FL-BQ702T |
| General | OS: Windows 10,Everyday Use,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel,Quad Core, 8 Threads,8 MB Cache,2 GB, GeForce MX250 |
| Memory | 8 GB,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Backlit Keyboard,ICEpower, harmon/ kardon,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |