Asus Vivobook S16 M3607KA-SH115WS Laptop comes with price of Rs. 73990. This 16 in laptop comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by AMD Ryzen AI 5 processor with AMD Integrated Graphics Card. Asus Vivobook S16 M3607KA-SH115WS Laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this laptop is 16 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Croma for Rs. 73990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 16 in |
| Processor | AMD Ryzen AI 5 |
| Graphics Card | AMD Integrated |
This laptop is currently available in stores like Croma to purchase, with best price of Rs.73990. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Croma | 80 | Rs. 73990/- |
The utility of this laptop is Everyday Use. This model comes with Windows 11 Home installed. This model comes with 4 cell 18918.918919 mAH battery and 65W AC Adapter,. The laptop weighs 1.7 kg. This laptop comes with 1 year warranty.
This laptop comes with OLED. The laptop has a screen size of 16 in and aspect ratio of 16:10 The resolution of Asus Vivobook S16 M3607KA-SH115WS Laptop is 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 142 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This Asus laptop also has Color Depth: 1.07 Billion Colors, Contrast Ratio: 1,000,000:1, Low Blue Light: 70% Less Harmful Blue Light, 300nits Brightness, 89% Screen-to-Body Ratio, Color Gamut: 95% DCI-P3, Surface Texture of Display: Anti-glare and Low-reflection(AGLR) Display.
The processor in this laptop is AMD Ryzen AI 5 Along with this, It has AMD Integrated GPU.





This laptop comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in Asus Vivobook S16 M3607KA-SH115WS Laptop.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 2*2 Wifi, & 5.3 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which operating system Asus Vivobook S16 M3607KA-SH115WS Laptop comes with?
A. It comes with Windows 11 Home.
Q. Does this model comes with backlit keyboard?
A. Yes, This model comes with backlit keyboard.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. This laptop comes with 1 year warranty.
Q. What is the weight of Asus Vivobook S16 M3607KA-SH115WS Laptop?
A. This laptop weighs 1.7 kg.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 2 USB Type-C ports.
Q. What is display size of this model?
A. Asus Vivobook S16 M3607KA-SH115WS Laptop comes with display size of 16 in.
Q. How much RAM this model has?
A. It comes with DDR5 16 GB RAM.
Q. What is the battery size of this laptop?
A. It has 70 Wh.
Q. What is display resolution of Asus Vivobook S16 M3607KA-SH115WS Laptop?
A. Asus Vivobook S16 M3607KA-SH115WS Laptop comes with display resolution of 1920 x 1200 pixels.
Q. Does Asus Vivobook S16 M3607KA-SH115WS Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop comes with anti glare screen.
| Name | Asus Vivobook S16 M3607KA-SH115WS Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 16 inches,1920 x 1200 pixels,~ 142 PPI,16:10 Aspect Ratio |
| Processor | AMD Ryzen AI 5,AMD Integrated |
| Memory | 16 GB DDR5 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in speaker,Inbuilt Microphone,70 Wh mWh 4 Cell Battery |