Asus Vivobook S14 M3407HA-LY135WS Laptop comes with price of Rs. 74990. The screen size of this Asus laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is AMD Ryzen 5 with AMD Radeon Graphics Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 74990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Graphics Card | AMD Radeon Graphics |
This Product is currently available in stores like Flipkart to purchase, with best price being Rs.74990. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 74990/- |
It is meant for Everyday Use. The Operating System installed in this model is Windows 11 Home . It comes with 4 cell 18918.918919 mAH battery and 65W AC Adapter,. It weighs 1.4 kg and measures 315.2 x 223.4 x 15.9 mm (height x width x thickness). This model comes with 1 year warranty.
It comes with IPS-level Panel. The laptop has a screen size of 14 in. The resolution of this model is 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 162 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen.
It is powered by AMD Ryzen 5 processor Along with this, It comes with AMD Radeon Graphics GPU.





It comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 2*2 Wifi, & 5.3 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. This Laptop comes with AMD Radeon Graphics GPU.
Q. What is display resolution of this model?
A. This laptop comes with display resolution of 1920 x 1200 pixels.
Q. Does Asus Vivobook S14 M3407HA-LY135WS Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, Asus Vivobook S14 M3407HA-LY135WS Laptop has 2 USB Type-C ports.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This model weighs 1.4 kg.
Q. What is display size of Asus Vivobook S14 M3407HA-LY135WS Laptop?
A. Asus Vivobook S14 M3407HA-LY135WS Laptop comes with display size of 14 in.
Q. Does Asus Vivobook S14 M3407HA-LY135WS Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model comes with anti glare screen.
Q. What is price of this model?
A. Currently, This laptop has best price of Rs.74990.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. Asus Vivobook S14 M3407HA-LY135WS Laptop has Windows 11 Home.
Q. What are dimensions of Asus Vivobook S14 M3407HA-LY135WS Laptop?
A. The dimensions of Asus Vivobook S14 M3407HA-LY135WS Laptop are 315.2 x 223.4 x 15.9 mm.
Q. What is warranty period of Asus Vivobook S14 M3407HA-LY135WS Laptop?
A. This laptop comes with 1 year warranty.
| Name | Asus Vivobook S14 M3407HA-LY135WS Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1200 pixels,~ 162 PPI |
| Processor | AMD Ryzen 5,Hexa Core, 12 Threads,AMD Radeon Graphics |
| Memory | 16 GB DDR5 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in speaker,Inbuilt Microphone,70 Wh mWh 4 Cell Battery |