Asus Vivobook Pro 16X OLED N7601ZM-MQ711WS Gaming Laptop comes with price of Rs. 137990. The screen size of this Asus laptop is 16 in and it comes with Windows Operating System installed. It is powered by 12th Gen Intel Core i7 processor with NVIDIA GeForce RTX 3060 Graphics Card. this laptop has 1 TB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this model.
✓ The highlight of this laptop is 3840 x 2400 pixels Display Resolution which is best available in this price range. Along with this, it also comes with 16 in Display Size. You can buy this product at Amazon for Rs. 137990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 16 in |
| Processor | Intel Core i7 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 3060 |
This laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 137990/- |
This laptop is meant for Gaming. The Operating System installed in this model is Windows 11 Home (64-bit). This laptop comes with 4 cell 24324.324324324323 mAH battery and 240W AC Adapter. The dimensions of the laptop are 355 x 249 x 19.9 mm (height x width x thickness) and weighs 2.3 kg. This laptop comes with 1 year warranty.
Asus Vivobook Pro 16X OLED N7601ZM-MQ711WS Gaming Laptop comes with OLED. The laptop has a screen size of 16 in. The resolution of this laptop is 3840 x 2400 pixels and has display density of ~ 283 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen. This Asus laptop also has 400nits, 600nits HDR peak brightness, DCI-P3, 1.07 billion colors.
This Laptop is powered by 12th Gen Intel Core i7 processor which is clocked at and has 24 MB Cache Memory. Along with this, It has NVIDIA GeForce RTX 3060 GPU and 6 GB dedicated memory for graphics.





Asus Vivobook Pro 16X OLED N7601ZM-MQ711WS Gaming Laptop comes with 1 TB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are RJ45 Gigabit Ethernet Ethernet, Wi-Fi 6(802.11ax) Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display size of this model?
A. It comes with display size of 16 in.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 2 USB Type-C ports.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This laptop weighs 2.3 kg.
Q. Does this model comes with backlit keyboard?
A. Yes, This model has backlit keyboard.
Q. What is the battery size of this laptop?
A. It comes with 90 Wh.
Q. What is display density of this laptop?
A. This laptop comes with ~ 283 PPI.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop comes with anti glare screen.
Q. What is display resolution of this model?
A. Asus Vivobook Pro 16X OLED N7601ZM-MQ711WS Gaming Laptop comes with display resolution of 3840 x 2400 pixels.
Q. Which processor powers Asus Vivobook Pro 16X OLED N7601ZM-MQ711WS Gaming Laptop?
A. Asus Vivobook Pro 16X OLED N7601ZM-MQ711WS Gaming Laptop is powered by Intel Core i7 12th Gen processor.
Q. What is display type of Asus Vivobook Pro 16X OLED N7601ZM-MQ711WS Gaming Laptop?
A. It comes with OLED display.
| Name | Asus Vivobook Pro 16X OLED N7601ZM-MQ711WS Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11,Gaming,Slim,1 Year Warranty |
| Display | 16 inches,3840 x 2400 pixels,~ 283 PPI |
| Processor | Intel Core i7,10 Cores (6P + 4E), 16 Threads,24 MB Cache,6 GB, NVIDIA GeForce RTX 3060 |
| Memory | 16 GB DDR5 RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,Thunderbolt,HDMI,Fingerprint Sensor |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Speaker,Inbuilt Microphone,90 Wh mWh 4 Cell Battery |