Asus Vivobook Pro 15 OLED M6500IH-L1701WS Laptop comes with price of Rs. 87990. The screen size of this Asus laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in Asus Vivobook Pro 15 OLED M6500IH-L1701WS Laptop is 4th Gen AMD Ryzen 7 with NVIDIA GeForce GTX 1650 Max Q Graphics Card. Asus Vivobook Pro 15 OLED M6500IH-L1701WS Laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 87990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | AMD Ryzen 7 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce GTX 1650 Max Q |
This Product is currently available in stores like Flipkart to purchase, with best price being Rs.87990. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 87990/- |
| Amazon | 95 | Rs. 65990/- |
It is meant for Performance. It comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. This laptop comes with 3 cell 18918.918918918916 mAH battery. This laptop weighs 1.8 kg and measures 359.8 x 234.3 x 19.9 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
This model comes with Full HD, OLED. The laptop has a screen size of 15.6 in. Asus Vivobook Pro 15 OLED M6500IH-L1701WS Laptop comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This Asus laptop also has 400nits, 600nits HDR peak brightness, 100% DCI-P3 color gamut, VESA CERTIFIED Display HDR True Black 600, 1.07 billion colors, PANTONE Validated, Glossy display, 70% less harmful blue light.
It is powered by 4th Gen AMD Ryzen 7 processor which is clocked at and has 8 MB Cache Memory. Along with this, It has NVIDIA GeForce GTX 1650 Max Q GPU and 4 GB dedicated memory for graphics.




This model comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 6E(802.11ax) Dual band) 2x2 Wifi, & 5.2 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 2 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which operating system this model comes with?
A. This laptop has Windows 11 Home (64-bit).
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This laptop has backlit keyboard.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. Asus Vivobook Pro 15 OLED M6500IH-L1701WS Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is display density of this model?
A. This model comes with ~ 141 PPI.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, Asus Vivobook Pro 15 OLED M6500IH-L1701WS Laptop has 1 USB Type-C port.
Q. How much RAM Asus Vivobook Pro 15 OLED M6500IH-L1701WS Laptop has?
A. Asus Vivobook Pro 15 OLED M6500IH-L1701WS Laptop comes with DDR4 16 GB RAM.
Q. What kind of display this model has?
A. This model comes with Full HD, OLED display.
Q. What is price of this model?
A. Currently, Asus Vivobook Pro 15 OLED M6500IH-L1701WS Laptop has best price of Rs.87990.
Q. Which processor powers Asus Vivobook Pro 15 OLED M6500IH-L1701WS Laptop?
A. The processor in this model is AMD Ryzen 7 4th Gen.
| Name | Asus Vivobook Pro 15 OLED M6500IH-L1701WS Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | AMD Ryzen 7,Octa Core, 16 Threads,8 MB Cache,4 GB, NVIDIA GeForce GTX 1650 Max Q |
| Memory | 16 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Speakers,Inbuilt Microphone,70 Wh mWh 3 Cell Battery |