Asus Vivobook Pro 14 OLED M3400QA-KM502WS Gaming Laptop comes with price of Rs. 42999. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. Asus Vivobook Pro 14 OLED M3400QA-KM502WS Gaming Laptop is powered by 5th Gen AMD Ryzen 5 processor with AMD Radeon Graphics Graphics Card. Asus Vivobook Pro 14 OLED M3400QA-KM502WS Gaming Laptop has 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this laptop is 2880 x 1800 pixels Display Resolution which is best available in this price range. Along with this, this laptop also has ~ 243 PPI Display PPI. You can buy this product at Flipkart for Rs. 42999.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Graphics Card | AMD Radeon Graphics |
This laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 42999/- |
| Amazon | 95 | Rs. 57490/- |
The utility of this laptop is Performance. This laptop comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. This laptop comes with 3 cell battery and 120W AC Adapter. This model weighs 1.4 kg and measures 317.4 x 228.5 x 19.2 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
Asus Vivobook Pro 14 OLED M3400QA-KM502WS Gaming Laptop comes with OLED. The laptop has a screen size of 14 in. The resolution of Asus Vivobook Pro 14 OLED M3400QA-KM502WS Gaming Laptop is 2880 x 1800 pixels and has display density of ~ 243 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This Asus laptop also has 600 nits Brightness, 100% DCI-P3 Color Gamut.
The processor in this laptop is 5th Gen AMD Ryzen 5 which is clocked at and has 16 MB Cache Memory. Along with this, Asus Vivobook Pro 14 OLED M3400QA-KM502WS Gaming Laptop has AMD Radeon Graphics GPU.
Asus Vivobook Pro 14 OLED M3400QA-KM502WS Gaming Laptop comes with 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in Asus Vivobook Pro 14 OLED M3400QA-KM502WS Gaming Laptop.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 6(802.11ax) Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 2 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which processor powers Asus Vivobook Pro 14 OLED M3400QA-KM502WS Gaming Laptop?
A. The processor in this model is AMD Ryzen 5 5th Gen.
Q. How much RAM this model has?
A. This laptop comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this model are 317.4 x 228.5 x 19.2 mm.
Q. What is display resolution of Asus Vivobook Pro 14 OLED M3400QA-KM502WS Gaming Laptop?
A. Asus Vivobook Pro 14 OLED M3400QA-KM502WS Gaming Laptop comes with display resolution of 2880 x 1800 pixels.
Q. What is display density of Asus Vivobook Pro 14 OLED M3400QA-KM502WS Gaming Laptop?
A. This model comes with ~ 243 PPI.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. It comes with AMD Radeon Graphics GPU.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 1 USB Type-C port.
Q. What kind of display this laptop has?
A. Asus Vivobook Pro 14 OLED M3400QA-KM502WS Gaming Laptop comes with OLED display.
Q. Which operating system Asus Vivobook Pro 14 OLED M3400QA-KM502WS Gaming Laptop comes with?
A. Asus Vivobook Pro 14 OLED M3400QA-KM502WS Gaming Laptop comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is warranty period of Asus Vivobook Pro 14 OLED M3400QA-KM502WS Gaming Laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
| Name | Asus Vivobook Pro 14 OLED M3400QA-KM502WS Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,2880 x 1800 pixels,~ 243 PPI |
| Processor | AMD Ryzen 5,Hexa Core, 12 Threads,16 MB Cache,AMD Radeon Graphics |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader,Fingerprint Sensor |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Speaker,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |