Asus Vivobook Go 15 E510KA-EJ9011WS Laptop comes with price of Rs. 28990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by Intel Celeron processor with Intel HD Graphics Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this laptop is 3 Cells Battery Cells which is best available in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 28990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Celeron |
| Graphics Card | Intel HD Graphics |
Asus Vivobook Go 15 E510KA-EJ9011WS Laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 28990/- |
| Amazon | 95 | Rs. 29990/- |
The utility of this laptop is Performance. It has Windows 11 Home (64-bit) installed. It comes with 3 cell 11351.351351 mAH battery and 33W AC Adapte. The laptop weighs 1.57 kg. It comes with 1 year warranty.
Asus Vivobook Go 15 E510KA-EJ9011WS Laptop comes with LED Backlit. The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 It comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen. This Asus laptop also has 200nits Brightness, 45% NTSC color gamut.
The processor in Asus Vivobook Go 15 E510KA-EJ9011WS Laptop is Intel Celeron Along with this, It comes with Intel HD Graphics GPU.





Asus Vivobook Go 15 E510KA-EJ9011WS Laptop comes with 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 5(802.11ac) (Dual band) 1*1 Wifi, & 5.1 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is the weight of this model?
A. This laptop weighs 1.57 kg.
Q. Does Asus Vivobook Go 15 E510KA-EJ9011WS Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop comes with anti glare screen.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. Asus Vivobook Go 15 E510KA-EJ9011WS Laptop comes with 1 year warranty.
Q. What is display size of this model?
A. Asus Vivobook Go 15 E510KA-EJ9011WS Laptop has display size of 15.6 in.
Q. What is the battery size of Asus Vivobook Go 15 E510KA-EJ9011WS Laptop?
A. It comes with 42 Wh.
Q. What is display resolution of this model?
A. Asus Vivobook Go 15 E510KA-EJ9011WS Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Does Asus Vivobook Go 15 E510KA-EJ9011WS Laptop has backlit keyboard?
A. No, This model doesn't have backlit keyboard.
Q. What is display type of this model?
A. It comes with LED Backlit display.
Q. Which processor powers Asus Vivobook Go 15 E510KA-EJ9011WS Laptop?
A. This Laptop is powered by Intel Celeron processor.
Q. How much RAM this laptop has?
A. This laptop comes with DDR4 8 GB RAM.
| Name | Asus Vivobook Go 15 E510KA-EJ9011WS Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Celeron,Dual Core, 2 Threads,4 MB Cache,Intel HD Graphics |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Built-in Speakers,Inbuilt Microphone,42 Wh mWh 3 Cell Battery |