Asus Vivobook Go 15 2026 E1504FA-BQ2113WS Laptop comes with price of Rs. 58990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by AMD Ryzen 5 Quad Core processor with AMD Radeon Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 58990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | AMD Ryzen 5 Quad Core |
| Graphics Card | AMD Radeon |
This model is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price of Rs.58990. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 58990/- |
The utility of this model is Everyday Use,Business,Performance. It comes with Windows 11 Home installed. This model comes with 3 cell battery. This laptop weighs 1.63 kg and measures 360.3 x 232.5 x 17.9 mm (height x width x thickness).
The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen.
The processor in this laptop is AMD Ryzen 5 Quad Core Along with this, Asus Vivobook Go 15 2026 E1504FA-BQ2113WS Laptop comes with AMD Radeon GPU.



Asus Vivobook Go 15 2026 E1504FA-BQ2113WS Laptop comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in Asus Vivobook Go 15 2026 E1504FA-BQ2113WS Laptop.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 6E(802.11ax) Triple band) 1*1 Wifi, & 5.3 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is price of this laptop?
A. Currently, This laptop has best price of Rs.58990.
Q. Which operating system this model comes with?
A. This laptop comes with Windows 11 Home.
Q. How much RAM Asus Vivobook Go 15 2026 E1504FA-BQ2113WS Laptop has?
A. This laptop comes with DDR5 16 GB RAM.
Q. Which GPU powers this model?
A. This Laptop comes with AMD Radeon GPU.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This model has anti glare screen.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 1 USB Type-C port.
Q. Does this model has backlit keyboard?
A. No, This model doesn't have backlit keyboard.
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Which processor powers Asus Vivobook Go 15 2026 E1504FA-BQ2113WS Laptop?
A. The processor in this model is AMD Ryzen 5 Quad Core.
Q. What is display size of this model?
A. Asus Vivobook Go 15 2026 E1504FA-BQ2113WS Laptop comes with display size of 15.6 in.
| Name | Asus Vivobook Go 15 2026 E1504FA-BQ2113WS Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use, Business, Performance,Ultra Slim,Light Weight |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | AMD Ryzen 5 Quad Core,AMD Radeon |
| Memory | 16 GB DDR5 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Built-in speaker,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |