Asus Vivobook Go 14 E1404FA-EB666WS Laptop comes with price of Rs. 36219. The screen size of this Asus laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is 7th Gen AMD Ryzen 3 with AMD Radeon Graphics Card. Asus Vivobook Go 14 E1404FA-EB666WS Laptop has 512 GB SSD. There is 8 GB LPDDR5 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this model is 3 Cells Battery Cells which is best available in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 36219.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | AMD Ryzen 3 |
| Graphics Card | AMD Radeon |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 36219/- |
It is meant for Performance. The Operating System installed in this laptop is Windows 11 Home (64-bit). It has 3 cell 11351.351351 mAH battery. The dimensions of the laptop are 324.5 x 213.9 x 17.9 mm (height x width x thickness) and weighs 1.38 kg. It comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:9 This model comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen.
This Laptop is powered by 7th Gen AMD Ryzen 3 processor Along with this, It has AMD Radeon GPU.



This model comes with 512 GB SSD. There is 8 GB LPDDR5 RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 6E(802.11ax) Dual band) Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This model comes with anti glare screen.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this model are 324.5 x 213.9 x 17.9 mm.
Q. What is the battery size of this laptop?
A. It has 42 Wh.
Q. Which GPU powers this model?
A. This Laptop is powered by AMD Radeon GPU.
Q. Which processor powers Asus Vivobook Go 14 E1404FA-EB666WS Laptop?
A. The processor in Asus Vivobook Go 14 E1404FA-EB666WS Laptop is AMD Ryzen 3 7th Gen.
Q. How much RAM this laptop has?
A. It comes with LPDDR5 8 GB RAM.
Q. Does this model comes with backlit keyboard?
A. No, This model doesn't have backlit keyboard.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. This laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. Asus Vivobook Go 14 E1404FA-EB666WS Laptop has Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is the weight of Asus Vivobook Go 14 E1404FA-EB666WS Laptop?
A. This laptop weighs 1.38 kg.
| Name | Asus Vivobook Go 14 E1404FA-EB666WS Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | AMD Ryzen 3,Quad Core, 8 Threads,4 MB Cache,AMD Radeon |
| Memory | 8 GB LPDDR5 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Built-in Speakers,Inbuilt Microphone,42 Wh mWh 3 Cell Battery |