Asus Vivobook Go 14 E1404FA-EB774WS Business Laptop comes with price of Rs. 49990. The screen size of this Asus laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in Asus Vivobook Go 14 E1404FA-EB774WS Business Laptop is 7th Gen AMD Ryzen 5 with AMD Radeon Graphics Graphics Card. Asus Vivobook Go 14 E1404FA-EB774WS Business Laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB LPDDR5 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 49990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Graphics Card | AMD Radeon Graphics |
This laptop is currently available in stores like Flipkart to purchase, with best price being Rs.49990. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 49990/- |
It is meant for Everyday Use. It has Windows 11 Home (64-bit) installed. This laptop comes with 3 cell 11351.351351 mAH battery and 45W AC Adapter,.
The laptop has a screen size of 14 in. This laptop comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch).
This Laptop is powered by 7th Gen AMD Ryzen 5 processor Along with this, Asus Vivobook Go 14 E1404FA-EB774WS Business Laptop has AMD Radeon Graphics GPU.



This laptop comes with 512 GB SSD. There is 16 GB LPDDR5 RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 6E(802.11ax) (Triple band) 1*1 Wifi, & 5.3 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is price of this laptop?
A. Currently, Asus Vivobook Go 14 E1404FA-EB774WS Business Laptop has best price of Rs.49990.
Q. What is display resolution of this model?
A. This model comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Which GPU powers Asus Vivobook Go 14 E1404FA-EB774WS Business Laptop?
A. Asus Vivobook Go 14 E1404FA-EB774WS Business Laptop comes with AMD Radeon Graphics GPU.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. It comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. What is the battery size of this model?
A. This laptop has 42 Wh.
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. No, This model doesn't have backlit keyboard.
Q. What is display density of this model?
A. This model comes with ~ 157 PPI.
Q. Which processor powers Asus Vivobook Go 14 E1404FA-EB774WS Business Laptop?
A. The processor in this laptop is AMD Ryzen 5 7th Gen.
Q. How much RAM this model has?
A. It comes with LPDDR5 16 GB RAM.
| Name | Asus Vivobook Go 14 E1404FA-EB774WS Business Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI |
| Processor | AMD Ryzen 5,Quad Core, 8 Threads,4 MB Cache,AMD Radeon Graphics |
| Memory | 16 GB LPDDR5 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Inbuilt Microphone,42 Wh mWh 3 Cell Battery |